Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Seriál Adikts pod palbou tvrdé kritiky. S adiktologií nemá nic společného, je to úplně mimo, zlobí se odborníci

Seriál Adikts se věnuje užívání drog.
Zdroj: Se souhlasem České televize
Předchozí Další
+ Další 3 fotografie
seriál

Nový seriál Adikts České televize vzbuzuje emoce. Novinka talentovaného režiséra Adama Sedláka se věnuje užívání drog mladými lidmi a v rámci děje je berou sami adiktologové, kteří mají účinky návykových látek zkoumat. Podle vyjádření organizace Sananim, která s uživateli drog pracuje, nemá seriál s adiktologií nic společného. Stejně se vyjadřuje i odborník oslovený redakcí eXtra.cz. Část expertů ale naopak Adikts chválí.

V šestidílné sérii s názvem Adikts se Česká televize zaměřila na mladé lidi, kteří se vlivem experimentu stanou závislými na návykových látkách.

"Max, Mell, Ema, Robin, Soňa. Pětice studentů adiktologie se v rámci zodpovědného přístupu ke studiu rozhodne pro experiment: vzít si drogy, které by mohly na chvilku vyřešit problémy každého z nich. Jak říká profesorka Jensenová, drogy jsou zkratky k řešení problémů. Experiment má ale jeden podstatný háček. Účinek drog se stane pro všechny permanentním," uvádí se v popisu seriálu České televize.

"Zábava a nově nabyté „superschopnosti“ vedou mladé hrdiny až na hranu jejich možností, ale i sil. A to vše v situaci, kdy je v zemi zřízena funkce drogového koordinátora, který k této problematice přistupuje s maximální tvrdostí…," uvádí ČT dál k ději série, která měla premiéru 8. ledna v pražském kině Světozor.


Sananim nešetří kritikou

Nevšední seriál režiséra Adama Sedláka, který má za sebou oceňovaný film Banger, však vyvolal rozporuplné reakce. A to i mezi odborníky, kteří se závislostem věnují.

Nejostřeji formulovala na svých stránkách postoj k seriálu organizace Sananim, která poskytuje pomoc závislým na drogách. Po zjevně ironickém začátku textu, který paroduje cíle osvětového seriálu větami jako "Zaslouží si Adam Sedlák sochu na nádvoří naší terapeutické komunity Němčice! A my mu ji tam postavíme!", organizace už vážným tónem formuluje kritiku.

"Na seriál se nedá odborně reagovat, protože nemá s adiktologií nic společného. Prezentovat ho jako součást preventivní kampaně je úplně mimo. A destigmatizaci našich klientů bychom uvítali, ale tu seriál podle nás nepřináší, spíše naopak," uvádí nezisková organizace.

Podobný názor má i sociální pracovník Rad Bandit, který rovněž se závislými pracuje. "Lidé, kteří užívají drogy, by řekli, že lepší obraz jejich světa by byl dosažen, kdyby si autor zjistil, proč vůbec mladí lidé drogy berou. Měl-li být seriál tvorbou drogové prevence, bylo by užitečné alespoň tušit důvody, které lidi vedou k drogám, aby zdravotní sdělení o drogách bylo relevantnější pro toto specifické publikum," uvádí pro eXtra.cz.

Následně dodává statistiku. "Nejoblíbenějšími důvody pro užití drog jsou relaxace (96,7 %), intoxikace (96,4 %), udržení bdělosti v noci při socializaci (95,9 %), zvýšení aktivity (88,5 %) a zmírnění depresivní nálady (86,8 %). Co jiného než drogy mají použít, aby dosáhli těchto efektů, se ze seriálu mladí lidé nedozvědí. Vlastně se z něj o drogách nedozvědí vůbec nic. Co dělat, až se s nimi setkají, jaká jsou rizika a jak je snižovat?" klade si sociální pracovník otázky.

Naopak ředitel Asociace poskytovatelů adiktologických služeb Matěj Hollan seriál chválí. "Na poli domácí televizní tvorby ještě nevznikl seriál, který by tak přiléhavě promlouval o tom, jak bychom jako společnost k drogám měli přistupovat," napsal v textu pro Deník N.

Protidrogový koordinátor: Jako prevence na mladé to bude mít minimální efekt

Skeptický k efektu seriálu je však také národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil (ODS). "Z principu jako jednorázová kampaň zaměřená na dospívající určitě nebude mít žádný, nebo minimální preventivni efekt, neboť prevence nefunguje takto jednorázově podle všech studii, které k tomu máme," říká Vobořil pro eXtra.cz.

Jako otevření debaty to může podle něj fungovat třeba do médií, spíše by ale podpořil tu část kampaně, která je zaměřena na užívání návykových látek za volantem.

"Hlavně je potřeba se zaměřit na rodiče dětí ve věku 13-16 let a na skutečnost, ze 95 % dětí má již před 15. rokem zkušenost s alkoholem, a to nejčastěji právě v rodinném kruhu. Všechny studie v EU říkají, že věk první zkušenosti s iniciačními drogami, tedy alkoholem nebo tabákem, hraje významnou roli v riziku vzniku závislostí, a to pak i na těch nelegálních látkách. Posunutí věku první zkušenosti za 16 rok by tedy mělo být cílem takové kampaně," uvádí Vobořil příklad možné efektivní protidrogové kampaně.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy