Trendy
válka na Ukrajině EURO 2024 Karel Gott Zápisník alkoholičky

Selhala policie při střelbě na fakultě? Vrah se před útokem přes hodinu ukrýval ve čtvrtém patře, hlídka ale došla jen do prvního

Střelba na filozofické fakultě: Vrah přišel do budovy ve stejný čas jako policisté, předtím se svěřil kamarádce
Zdroj: profimedia / koláž eXtra.cz
Předchozí Další
+ Dalších 8 fotografií
rekonstrukce události

Ohledně tragické střelby na pražské Filozofické fakultě UK se objevují další detaily. Podle zjištění MF Dnes přišli policisté do hlavní budovy takřka ve stejnou chvíli jako vrah David K. Hlídka však nepročesala celou budovu, pouze přízemí a první patro, zatímco hledaný student se ukryl na toaletách ve 4. poschodí. Zároveň se policii ještě před masakrem ve škole ozvala kamarádka, které se útočník svěřil s tím, že "plánuje něco spáchat, o čemž následně uslyší". 

Téměř půl roku od tragické střelby na Filozofické fakultě policie odložila vyšetřování případu. Zároveň ze spisu vyplývají některé skutečnosti, jež vyvolávají nad postupem policistů otazníky.

Ze zjištění MF Dnes zaujaly především dvě věci: policisté přišli do budovy fakulty téměř ve stejný čas jako vrah, avšak neprohledali všechna patra. Zároveň disponovali upozorněním od jeho kamarádky, že se chystá spáchat něco strašného.

Se zmíněnou svědkyní vrah dlouho dopředu mluvil o smrti. Následně ho sama objednala k psychiatrovi. Ženě se měl navíc ozvat těsně předtím, než odjel vraždit do Prahy. Policejní tvrzení, že pátrala jen po sebevrahovi, se tak rozpadá.

Jak dále zjistila MF Dnes, vrah připravoval skutek dlouhé měsíce a do detailů promýšlel, kolik studentů bude v jednotlivých učebnách. Uvažoval i o tom, jestli nestřílet jinde – třeba v centru Prahy na veřejné akci.

Vrah do budovy přišel stejně jako policisté

Do hlavní budovy přišel vrah přesně ve 13:23 hodin. Takřka ve stejnou chvíli poslala policie do školy šest svých mužů, kteří dorazili pár minut po něm.

Zatímco se však vrah připravoval na fatální útok ve čtvrtém patře na záchodech, policisté prošli přízemí, nahlédli jen do prvního patra a následně odešli i přesto, že měli výše zmíněné informace od svědkyně. Zřejmě byli odvoláni do objektu v Celetné, kde měl mít student od 14 hodin přednášku.

„Z kamerových záznamů nebylo zjištěno, že by do začátku střelby budovu opustil,“ zapsali si policisté. „Davida K. při příchodu do budovy nikdo neregistroval. Jednalo se o předvánoční čas a bylo běžné, že studenti do budovy chodili se zavazadly před odjezdem domů,“ uvedl text policejní zprávy.

Na záchodech pak policie našla zásobníky, střelivo, kovové sekáčky, dva řetězy nebo visací a cyklistické zámky. Ležel tam i tmavý kabát, ve kterém přijel z domova, na parapet pak úhledně vedle sebe vyskládal peněženku a své doklady, plánek 4. patra školy s doplňujícími číselnými poznámkami o kapacitách místností a počtech studentů i lahev tvrdého alkoholu nebo lahvičku s léky Rivotril. Alkoholu se však údajně nenapil a léky si nevzal.

Pro útok hledal inspiraci u masových vrahů

Z korespondence s přáteli pak vyplývá, že útočník svůj plán připravoval dlouho dopředu. "Jelikož za měsíc až dva budu potřebovat odnosit najednou solidní náklad. Kufry 60 až 70 kilogramů,“ psal vrah své kamarádce s tím, že zmíněná zavazadla odnese a obsah „moudře“ využije. Další spolužačce pak napsal, že si udělal zbrojní průkaz, „protože může“, a že čeká na zásilku z USA, odkud mu přijde zbraň, kterou nazval „větší flusačkou“, čímž myslel dlouhou pušku s optikou, ze které střílel z ochozu.

Na internetu vrah sledoval střelecké kurzy, hledal informace o masových a sériových vrazích či vraždách, včetně textů o lesním vrahovi Viktoru Kalivodovi, jenž v roce 2005 postupně zabil tři náhodně vybrané lidi, kteří byli na procházkách v lesích. David K. dokonce hledal i rozvrhy studentů ve 4. patře Filozofické fakulty, pročítal si anotace předmětů a zjišťoval jednotlivé studenty, kteří se v budově měli podle rozvrhu nacházet v den střelby. Zabýval se tím už na konci září.

„Obvodní lékař, respektive zdravotnické zařízení, poskytlo i výpis z jeho zdravotnické dokumentace, ve které se nevyskytuje žádný záznam o psychiatrické či psychologické péči. Taková skutečnost však odporuje zjištění, že David K. v minulosti několikrát navštívil psychiatra i psychologa. U psychiatra se jednalo celkem o čtyři sezení od září 2022 do listopadu 2022, kdy se na žádost psychiatra podrobil 20. 12. 2022 i psychologickému vyšetření. Následně k lékařům přestal docházet,“ píše se pak v policejní zprávě ohledně žádosti o zbrojní průkaz, který mu byl i přes tyto skutečnosti vydán 31. března 2023 na základě osobního vyšetření a zhodnocení zdravotní dokumentace.

Zbrojní průkaz dostal i přes léčbu u psychiatra

„Psychiatrička uvedla, že obvodního lékaře nemohla informovat, protože David K. jí nesdělil, zda či popřípadě u jakého lékaře je registrován. Ze zdravotních a administrativních záznamů (psychiatričky) vyplývá, že zde nikde není praktický lékař uveden,“ popsali následně policisté v usnesení o odložení případu.

Osobnost Davida K. lze podle odborníků charakterizovat jako „schizoidní s narcistními a disociálními rysy a s velmi solidním IQ. Minimálně v posledním roce života pro něj bylo charakteristické dlouhodobé a silné nabuzení k vražedné činnosti“. Podle znalců zažíval pocity křivdy, zášti a nenávisti a na konci roku 2022 u něj došlo k propojení sebevražedných a vražedných představ. „Lze ho označit za psychopatologického školního střelce, tedy pachatele s narušenou osobností," dodali ve zprávě.

Univerzita Karlova podá proti usnesení o odložení případu tragédie na Filozofické fakultě UK stížnost s návrhem na úplné došetření všech souvislostí útoku i jemu předcházejících událostí. Informovala o tom na webu.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy