Trendy
Výměna manželek 2024 válka na Ukrajině Survivor 2024 Survivor 2024 - aktuálně

Šéf armády hrozí návratem povinné vojny: Nebylo by s čím střílet a kde spát, varuje Šándor

Šéf armády Karel Řehka hrozí návratem vojny: Neměli by s čím střílet, varuje Andor Šándor
Zdroj: koláž eXtra.cz/profimedia
+ Další 3 fotografie
ROZRUCH

Náčelník Generálního štábu armády ČR Karel Řehka v rozhovoru pro Blesk varoval, že v souvislosti se zhoršením bezpečnostní situace v Evropě a kvůli agresivnímu Rusku je třeba zvažovat různé formy opatření, včetně nějakého druhu návratu povinné vojny. Podle vyjádření generála Andora Šándora pro eXtra.cz je to ale víceméně nesmysl. „Tohle mají říkat politici,“ kritizuje bezpečnostní poradce.

Andor Šándor: Řehka mluví za politiky. Naznačil zbabělost

Karel Řehka před změnami v armádě varoval v Blesku, hned to vyvolalo bouřlivou debatu.

Co na to bezpečnostní poradce?

„To, co říká generál Řehka, není od věci. Vidím ovšem problém v tom, že tohle by měli říkat politici. Nevím, jestli ho využívají a zneužívají, ale přijde mi to od nich pokrytecké. Pokud by říkal něco jiného, než si oni myslí, měli by ho odvolat. Pokud s ním souhlasí, měli by to říkat lidem oni,“ sdělil eXtra.cz někdejší náčelník Vojenského zpravodajství, generál Andor Šándor.

„Není to věc armády. Ta o tom nemůže rozhodnout, stejně tak jako nemůže rozhodnout například o mobilizaci. Vidím v tom obyčejnou naši připosraženou, českou, politickou, pokryteckou povahu. ‚Necháme to odehrát někoho jiného, co kdyby náhodou nám to voliči spočítali u voleb,‘“ domnívá se.


Kasárna jsme prodali, zbraně dostali Ukrajinci

„Kromě toho je třeba říct, že i generál Řehka musí dobře vědět, že to, co říká, by bylo jen velice obtížně realizovatelné. Měla-li být povinná základní vojenská služba v jakémkoli obsahu, kde by byli vojáci ubytováni, tak mi musí někdo říct kde. Všechna kasárna, jídelny a podobné nezbytné objekty se prodaly nebo rozkulačily. Není nic. Nemáme ve skladech ani žádné zbraně. Ty jsme dali Ukrajincům. Nevím, s čím by vojíni cvičili. A nerad bych se dožil opakování situace ze začátku druhé světové války, kdy britští občané pochodovali s košťaty. To bylo nedůstojné,“ připomíná generál.

Něco jiného říkáme a něco jiného děláme?

„Celé to vidím jako problém v tom, že něco říkáme, něčemu věříme, ale obraz toho, jak to chceme udělat, je víc než zmatečný a nejasný. A jakýkoli náš protivník by si s námi nedělal těžkou hlavu. Vidí disproporce mezi tím, co někdo říká a co zbytek státu dělá,“ sdělil dál generál.


Další věc je podle něj i to, že součástí obrany je, že národ projevuje vůli se bránit. Bojovat za své děti, ženy, rodiče, předky, vlast a podobně. A to Šándorovi u Čechů, Slezanů a Moravanů chybí. To ale také podle něj není na armádě, nýbrž opět na politicích, aby to v lidech vzbuzovali.

„Zatím jen ve veřejném prostoru vykřikují něco o tom, jak s Rusem budeme v průběhu několika let bojovat. Prosím, pokud uvěřili tomuto schématu, dobrá, pak ale přece dělejme něco, co by odpovídalo vážnosti situace,“ dodal pro eXtra.cz Andor Šándor.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy