Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Sebevražda žokeje Minaříka (†48): Osudovým se mu stal těžký úraz, alkohol a deprese

Filip Minařík
Zdroj: Profimedia
Předchozí Další
+ Dalších 7 fotografií
sebevražda žokeje

Dostihový svět v úterý zasáhla tragická zpráva, když se dozvěděl o úmrtí Filipa Minaříka (†48), v historii českých dostihů nejúspěšnějšího žokeje a čtyřnásobného mistra Německa. Ten se podle prvních informací rozhodl ukončit svůj život, a to po dlouhém období, kdy se potýkal s vážnými psychickými problémy – mimo jiné způsobenými tragickým pádem na dostihovém závodišti v Mannheimu v roce 2020. Informoval o tom například deník Blesk.

Filip Minařík, považovaný za jednoho z největších talentů v dostihovém sportu, vždy hovořil o své profesi s vášní. I když prošel mnoha náročnými obdobími, nikdy nepřestal milovat dostihy. „Krize byla určitě v roce 2013, kdy jsem absolvoval tříměsíční terapii a přestal jsem pít alkohol. To hodně změnilo můj život a celkově náhled na život i sport. Ale s dostihy jsem nikdy skončit nechtěl,“ uvedl Minařík v jednom z rozhovorů, ze kterého cituje Blesk.

Jeho kariéra však utrpěla zásah těžkým zraněním, k němuž došlo 3. července 2020. Během závodu v Mannheimu spadl z koně a následně se mu stal vážný úraz hlavy, kvůli kterému poté upadl do kómatu. Své probuzení ale prožil Minařík s velkým zklamáním. Zhoršilo se nejen jeho fyzické zdraví, ale změnil se i jeho celkový pohled na život a sportovní kariéru. Žokej stále bojoval s následky pádu a těžce se smiřoval s tím, že už nikdy nebude tím jezdcem, kterým byl před úrazem.

Minařík boj s depresemi prohrál

Spekulace o jeho možném návratu do sedla rychle utichly, když na konci roku 2020 oznámil v 45 letech definitivní konec své kariéry. Prohlásil, že v jeho věku už není možné se vrátit k jezdeckým závodům, ačkoli by to fyzicky možná dokázal. Strach byl v tomto případě jeho největším nepřítelem, jak přiznal v rozhovoru pro deník Sport.

Následovala dlouhá a náročná rehabilitace v Kolíně nad Rýnem, kde se Minařík učil znovu chodit. Finančně mu v této obtížné době pomohli přátelé, kteří uspořádali sbírku, během níž se vybralo více než 100 tisíc eur. Přes veškeré úsilí však pokroky nepřicházely tak rychle, jak si Minařík představoval, a začaly se u něj projevovat deprese.

Legenda dostihového sportu se i přesto snažila zvládnout náročný život po zranění a pokračovala v rehabilitaci. Nikdy už se však zcela nevyléčil. „Pořád je strašně míst, kde mě to bolí,“ přiznal Minařík ještě v březnu.

Pro aktivního člověka, který byl zvyklý na život plný akce, byl tento nový životní styl psychicky nesnesitelný. Boj se stále se zhoršujícími depresemi prohrál, a nakonec se svůj život rozhodl ukončit. Tak tvrdě jsme bojovali, ale nakonec boj se stále silnější depresí prohráli. Potřebujeme čas, abychom si uvědomili a zpracovali to, co se stalo,“ řekla k manželově sebevraždě žena zesnulého žokeje Katja.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy