Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Jaromír Soukup Festival Karlovy Vary 2022

Sebevražda ve Výměně manželek je znovu před soudem: Režisér podle synů zesnulého vytvářel rasistický nátlak

Sebevražda ve Výměně manželek je znovu před soudem: Režisér prý vytvářel rasistický nátlak
Zdroj: Pixabay
Soud

Tragické události z dílu Vyměny manželek z roku 2020 opět řeší česká justice. Poté, co Okresní soud v Opavě rozhodl, že režisér při natáčení nevytvářel nátlak na policistu, který si následně vzal život, se případem zabývá Krajský soud v Ostravě. Státní zástupce se totiž odvolal. Obžaloba tak opět trvá na vině režiséra, proti kterému svědčili synové zesnulého muže zákona. O procesu informoval portál iDnes. 


Tragédie, jíž se zabývá Krajský soud v Ostravě, se uskutečnila v roce 2020 v rodinném domě ve Slavkově na Opavsku. Během natáčení pořadu Výměna manželek spáchal policista Stanislav K., jenž byl účastníkem reality show, sebevraždu. Osmý den natáčení byl nalezen jedním ze svých synů a náhradní manželkou romského původu Gretou F. oběšený v nedalekém lese. Po sobě zanechal dopis na rozloučenou, v němž mimo jiné uvedl i to, že mu režisér pořadu Jan B. vyhrožoval vyhazovem z práce, zatčením v přímém přenosu a také obviněním z rasismu, ke kterému měl být štábem provokován.

Celý případ doputoval před Okresní soud v Opavě, který však žalobu smetl ze stolu. Ačkoliv soudce uznal, že při natáčení se pravděpodobně děly nestandardní věci, snad i nemorální, avšak nebyl dostatek důkazů, které by režiséra či štáb usvědčily. Zúčastnění tvůrci včetně režiséra jakoukoliv vinu popírají.

S náhradní manželkou si rozuměl

"Je to obrovská lidská tragédie a hluboce je mi to líto," cituje zkušeného režiséra portál iDnes. Podle obžalovaného vše probíhalo standardně, k ničemu policistu nenutili, jen se snažili co nejlépe ukázat kontrast mezi oběma rodinami. Greta má totiž romský původ, navíc byla v minulosti trestně stíhaná.

Podle synů zesnulého policisty byl právě původ a minulost ženy to, na co se režisér údajně soustředil. Stanislav totiž přiznal, že by mu romská manželka přímo nevadila, ale radši by byl, kdyby dostal jinou. Od toho se údajně měl režisér odpíchnout a měl tlačit policistu, aby šel proti Gretě. S ní si přitom Stanislav velmi dobře rozuměl. „Jenže režisérovi se nelíbilo, že si otec s Gretou rozumí a jsme všichni v pohodě, a třeba mě se ptal, jaký je otec, jaké má názory na Romy, a když jsem odpověděl, co se mu nelíbilo, tak se ptal znovu a znovu,“ citoval portál výpověď jednoho ze synů.

Policista navíc svým synům prý sdělil, že se ho režisér neustále ptal na to, zda má problém s faktem, že jeho náhradní manželka žije ze sociálních dávek. Na to měl prý až po nátlaku říct, že ano. Navíc se údajně před kamerou podivoval, že je Greta nezvykle pracovitá, a to v tom smyslu, že to od Romů nečekal.

Hrozili mu prý zatčením

Vše mělo podle výpovědi synů dospět do bodu, kdy jejich otec nátlak nezvládl. „Když štáb sedmý den odjel, tak nám otec s Gretou řekli, že bylo otci vyhrožováno, že měl rasistické poznámky a že skončí ve vazbě, přičemž to chtějí tvůrci provést tak, že až pojedou na závěrečné setkání obou párů, tak ho zastaví policejní inspekce a v přímém přenosu ho zatknou,“ uvedl u soudu jeden ze synů.

Ještě ten den měl policista volat svému nadřízenému s tím, že chce skončit, protože se ve Výměně manželek měl dopustit rasismu. Do soutěže přitom podle synů chtěl proto, aby si se ženou zpestřil devatenáctiletý vztah. Odměna ve výši sto tisíc korun neměla být hlavní motivací. Když mu nadřízený řekl, že takhle narychlo skončit nemůže, policista poděkoval a zavěsil.

Policista po sobě zanechal dopis

Následující den, tedy osmý den natáčení, ráno vzal kolo a odjel. Když jeden ze synů nalezl dopis na rozloučenou, začal i s ostatními a Gretou po otci pátrat. Nakonec ho našli oběšeného v nedalekém lese. Když to režisér zjistil, prý byl dle vlastních slov v šoku. Nic takového nečekal a policista podle něj vypadal v pohodě. "Až ten poslední večer před tragédií byl muž viditelně skleslý a smutný. Bylo to však už sedmý den z deseti, to se většině lidí už stýská po partnerovi a je to znát,“ zdůvodnil režisér.

Jakoukoli svou účast na tragédii popírá a u soudu se odvolává na to, že se výpovědi synů často liší. Navíc ze záběrů, které štáb v bytě pořídil, nejsou žádné důkazy, které by potvrzovaly jeho vinu. Jenže jak uvádí synové, prý si členy rodiny bral zvlášť mimo natáčení, kde se s nimi bavil beze svědků a kamer.

Jednání bylo nakonec odročeno s tím, že po výpovědích synů a obžalovaného dojde i na manželku i Gretu.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy