Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Sebepoškozování u dětí je na vzestupu. Terapeutka prozradila, co za to může a jak školáky ochránit

Sebepoškozování u dětí je na vzestupu.
Zdroj: profimedia
psychika dětí

České děti čelí velkému problému. Nemalá část z nich si totiž v důsledku psychických problémů ubližuje. V posledních letech je podle dat, která poskytla eXtra.cz Linka bezpečí, počet dětí, které si fyzicky ubližují, stále větší. Podobné trendy potvrzuje pro eXtra.cz i terapeutka a tisková mluvčí linky Regina Jandová.

Odborníci upozorňují na nárůst úzkostí, depresivních stavů i poruch příjmu potravy. Jandová to potvrzuje a předkládá čísla z loňského roku. „V roce 2022 jsme odbavili přes 90 000 kontaktů (na tel., e-mailu, chatu). Oproti předešlým rokům se nám hovory prodloužily, a to z toho důvodu, že jsou závažnější,“ říká pro eXtra.cz Jandová za Linku bezpečí. Právě sebepoškozování podle ní zaznamenalo výrazný nárůst.

"Sebepoškozování je na Lince bezpečí druhým nejčastějším tématem, se kterým nás děti kontaktují. Jen za první tři měsíce roku 2023 se jednalo o 929 kontaktů. Děti a dospívající se často přiklánějí k sebepoškozování, když se snaží zvládnout stresující situace nebo pocity, jako jsou úzkost, smutek nebo deprese," vysvětluje a doplňuje, že v posledních letech mělo na nárůst případů vliv jak covidové období, tak rostoucí tlak na výkon dětí, vyšší rozvodovost nebo nedostatek času stráveného offline.

Příčin je vždy více

"Nikdy nejde jen o jednu příčinu, ale může jich být více. Možnou příčinou může být obtížné zvládání emocí, jako jsou hněv, frustrace, bezmoc a jiné. Svou roli také sehrává nedostatečná komunikace s blízkými o vztazích, potřebách a jejich dlouhodobé potlačování," uvádí mluvčí a dodává, že jde o doprovodný jev k dalším psychickým obtížím.


Nedostatek terapeutů

Problém může být i v nedostatku psychologů a psychiatrů, kteří by s dětmi o jejich problémech mluvili. "Málo dětských psychiatrů a psychologů může být jedním z faktorů ovlivňujících současný stav psychických potíží u dětí, ale není to jediný možný důvod," říká Jandová s tím, že jde o velmi komplexní problém.

Představitelé Linky bezpečí se nárůstu sebepoškozování snaží čelit i preventivními programy. "V roce 2022 se lektoři Linky bezpečí potkali s 6 700 žáky a studenty během 1 315 vyučovacích hodin. Tyto preventivní programy nám dávají velký smysl a těší nás rostoucí zájem ze stran základních, speciálních, středních a vysokých škol. Ale i sportovních a zájmových klubů," uvádí Regina Jandová.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy