Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Schyluje se k další válce? Ázerbájdžán zaútočil na Arménii, na místě jsou desítky mrtvých

Konflikt v Náhorním Karabachu eskaluje.
Zdroj: Profimedia.cz
Konflikt

Letitý konflikt o Náhorní Karabach nadále eskaluje. Ázerbájdžán v noci tvrdě ostřeloval arménské území a podle informací ruských i amerických médií nasadil i drony. O útoku informoval arménský portál Armenpress, podle kterého po bombardování jsou na místě zranění i mrtví. Naopak ázerbájdžánská strana uvedla, že reagovala na "rozsáhlou diverzní akci" arménské strany, která si vyžádala oběti na životech. Oba státy se nad ránem nakonec dohodly na příměří. Boje si dosud vyžádaly nejméně 49 životů z řad arménských vojáků. .

Ázerbájdžánská armáda podle arménského webu Armenpress ostřelovala arménské území přinejmenším v okolí měst Goris a Džermuk. Útok podle arménské strany začal krátce po půlnoci místního času (22:05 SELČ). Jeden z obyvatel Gorisu portálu news.am sdělil, že zhruba od půl dvanácté večer místního času (21:30 SELČ) bylo ve městě slyšet dělostřelectvo. U Kornidzoru si pak lidé všimli dronů, uvádí stejný zdroj.

Jak informoval v prohlášení mluvčí arménského ministerstva obrany Aram Torosjan, útok si vyžádal ztráty na životech. Akci označil za "rozsáhlou provokaci", během které byla kromě vojenských cílů zasažena i civilní infrastruktura.

Dohoda o příměří

Ázerbájdžánská agentura APA pak uvedla, že podle tamního ministerstva obrany byl útok odvetou za to, že arménské ozbrojené síly použily nejrůznější zbraně včetně minometů k útoku na pozice, úkryty a základny ázerbájdžánské armády, což prý vedlo ke ztrátám na životech a poškození vojenské infrastruktury.

To však Torosjan odmítl a tvrzení Ázerbájdžánu podle portál Public Radio of Armenia označil za lživé. "Jednotky arménských ozbrojených sil plní své bojové úkoly. Vojensko-politické vedení Ázerbájdžánu navíc v posledních dnech zjevně připravovalo půdu pro útok, o čemž svědčí dezinformace zveřejňované denně," uvedl.

Obě znesvářené strany se podle tamních médií nad ránem dohodly na příměří. K podobnému kroku došlo v minulosti už několikrát, ale příměří pak bylo opakovaně porušováno. Vzhledem k tomu, že konflikt eskaluje každým dalším dnem, se dá předpokládat, že příměří ani v tomto případě dlouho nevydrží.

Konflikt se táhne dlouhá léta

Útoky se podle informací na sociálních sítích odehrály také mimo oblast Náhorního Karabachu, který je již desítky let předmětem sporu obou zemí. Rozsáhlejší konflikt na podzim roku 2020 skončil po šesti týdnech porážkou Arménie, která si ale i díky ruskému zprostředkování udržela kontrolu nad většinou Náhorního Karabachu. Moskva má v oblasti mírové jednotky, konflikty ale nejsou výjimečné. Před měsícem Rusko obě strany opět vyzvalo ke zdrženlivosti poté, kdy Ázerbájdžán oznámil dobytí několika arménských pozic.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy