Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Scheinherr káže Pražanům o využívání MHD. Sám využil auto, které jeho řidič zaparkoval "na papaláše"

Adam Scheinherr: Náměstkův řidič v Praze zaparkoval "na papaláše"
Zdroj: Profimedia.cz/Se souhlasem Michala Valáška/koláž eXtra.cz
Parkování

Náměstek pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě) je známým bojovníkem proti využívání individuální automobilové dopravy po hlavním městě, sám má ale máslo na hlavě. Sociálními sítěmi totiž koluje snímek, na němž je zachyceno "papalášsky" zaparkované auto na chodníku. Vůz přitom patří magistrátu a ten den ho měl využívat pro ježdění po Praze právě Scheinherr. Ten ale přestupek shodil na řidiče, kterého údajně ani nezná. Zvláštně působí i to, že auto bylo zaparkováno před domem Jana Čižinského, tedy šéfa hnutí Praha Sobě, jehož je náměstek pro dopravu také členem.

Pořádný poprask mezi Pražany, a nejen mezi nimi, způsobil snímek, na němž obyvatel Prahy 7 Michal Valášek minulý týden zachytil auto, které bylo proti předpisům zaparkováno na chodníku. Řidič, jenž vůz opustil, navíc nechal otevřená okénka, což je také přestupek. Na podobném parkování by v Praze nebylo zase tak nic neobvyklého, kdyby však za čelním oknem nebyla kartička, upozorňující na to, že auto patří pražskému magistrátu.

Ten to na dotaz Valáška potvrdil a zároveň uvedl, že automobil byl přidělen Adamu Scheinherrovi, náměstkovi pro dopravu. "Dne 05. 09. 2022 auto sloužilo k potřebám plnění pracovních úkolů náměstka primátora - člena Rady hl. m. Prahy pro oblast dopravy a památkové péče a pohybovalo se s řidičem v rámci území Prahy 1, 2, 3, 6, 4, 7, 8 a 9. Bylo najeto 60 km," sdílel Valášek reakci magistrátu na svém blogu.

Vysvětlení moc lidí neuspokojilo

Na Scheinherra se kvůli tomu začala valit lavina kritiky. Sám totiž dlouhodobě vystupuje proti využívání osobních automobilů pro jízdu po Praze. Lidé by podle něj měli využívat MHD či sdílená kola, případně koloběžky. Jeho strana Praha Sobě pak často na svých sociálních stránkách sdílí fotografie podobného způsobu parkování, které v příspěvcích tvrdě odsuzuje. To ostatně udělal Scheinherr i nyní ve svém odůvodnění.

"Ti, kdo mne znají, dobře vědí, že to doopravdy není můj styl. Příslušný den magistrátní auto řídil řidič, kterého neznám, a vůbec jsem netušil, že někde zaparkoval takto „na prasáka“. Já jsem v tomto místě, ve Veletržní ulici, z auta nevystupoval ani do něj nenastupoval. Měl jsem jednání na TSK, kam jsem přijel tramvají. Pak jsem se ale potřeboval rychle dostat autem na jiné jednání a do vozu jsem nastoupil v ulici U Studánky," uvedl politik na Facebooku.

Takové vysvětlení ale moc lidí zrovna neuklidnilo, právě naopak. Velká část veřejnosti v diskuzi pod Scheinherrovým příspěvkem považuje jeho slova za překombinovanou lež a navíc podle nich jde o pokrytectví. Náměstek totiž de facto přiznal, že nejrychleji se po Praze přesune autem. Sám však dlouhodobě lobbuje za MHD. "Děkuji za tu větu "pak jsem se ale potřeboval rychle dostat autem...". Nejste sám. Myslete na to," vzkázal Scheinherrovi Vratislav.

Parkoval před domem Čižinského

Zároveň se Pražané podivují nad tím, že auto po Praze nacestovalo ten den, kdy k přestupku došlo, 60 kilometrů. "To asi řidič prasák musel hodně bloudit, že po cestě na schůzku ujel takovou dálku," podivoval se v diskuzi Karel. Z jednoho konce hlavního města na druhý je to totiž přibližně 15 kilometrů.

Zajímavé pak je i to, že auto bylo zaparkováno před domem Jana Čižinského, starosty Prahy 7 a šéfa hnutí Praha Sobě. Podle autora blogu se tam auto navíc takto neobjevilo poprvé. "Stálo by za to přestat si vymýšlet. Pan Valášek je náš soused a bydlíme naproti TSK. V tu dobu jsem byl na kole v DVTV na rozhovoru. Že by tam bylo často, o tom fakt pochybuju. TSK má garáže pod kancelářemi a takhle může parkovat jen ten, kdo to neví a je čuně," ohradil se Čižinský v diskuzi na Facebooku. Tomu se pak lidé smáli, že řidič asi potřeboval k Čižinskému na záchod.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy