Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Petr Pavel tragédie v Mostě

Sbírka pro Elenku (10): Život holčičky zhoršila nezdařená operace. Maminka žádá o pomoc

Elinka v nemocnici.
Zdroj: Se souhlasem Terezy Vegrichtové
+ Další fotografie
sbírka

Desetiletá Elenka bojuje už roky s curraniho syndromem. Kvůli tomu jí byla zavedena stomie (vývod), přesto však vedla dál normální život, stejně jako její sestra Viktorka, která trpí podobnými problémy. Po nezdařené operaci se ale život Elenky a její maminky Terezy obrátil vzhůru nohama. Na platformě Donio tak Tereza Vegrichtová prosí veřejnost o finanční pomoc.

„Donedávna jsme i se stomiemi měly zcela normální životy. Holky chodily do školy, já pracovala, jezdily jsme na dovolené, výlety… atd. Nikdo by neřekl, jaké mají onemocnění a co vše už prožily. To vše se změnilo,“ uvádí pro eXtra.cz Tereza Vegrichtová, maminka celkem čtyř dcer, z nichž dvě trpí curraniho syndromem, který se projevuje mimo jiné nedovyvinutou páteří, fixovanou míchou a problémy se střevy.

Obě dívky tak mají zavedenu kolostomii (vývod tlustého střeva) prakticky od narození. Elenka má navíc ještě ileostomii, což je vývod tenkého střeva.

Vše změnila nezdařená operace

Přes tyto potíže rodina donedávna žila běžným životem. Dívky chodily do školy, maminka pracovala, společně jezdily na dovolené a výlety. „Nikdo by neřekl, jaké mají onemocnění a co si už prožily. To vše se změnilo, popisuje Tereza.

Vše zhoršila Elenčina operace, která měla vést ke zbavení stomie, avšak nedopadla dobře. Od té doby musí Tereza s Elenkou zůstat doma. Ani další operace na podzim 2022 nepomohla. „Během toho roku jsem se naprosto vyčerpala ze všech úspor. Již jsem sice požádala o sociální dávky, ale ty nepokryjí ani základní potřeby,“ popisuje nelehké období Tereza.

Založila proto sbírku na platformě Donio. Zde vybírá prostředky na náklady spojené s bydlením, dopravu, potřeby dětí a jejich vzdělání. Velkou investicí bude rovněž pořízení jiného auta. „To současné i přes velkou nedávnou opravu již dosluhuje. Každou chvíli nás někde nechá,“ vysvětluje Tereza.

Další prostředky padnou na zdravotní doprovod Elenky, díky kterému se bude moci vrátit do školy. Pokud by se vybrala větší částka, chtěla bych vyměnit bydlení za větší a rovnou ho upravit pro její lepší život. V současné době bydlíme totiž v menším panelákovém bytě, kde je jedna místnost vyhrazena jen pro zdravotní potřeby Elenky,“ dodává maminka.

Čtenáři, kteří by rádi sledovali příběh této rodiny, tak mohou učinit na facebookové stránce Náš život se stomií a parenterální výživou.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy