Trendy
válka na Ukrajině EURO 2024 Karel Gott Shannen Doherty

Šándor zpochybňuje spojování autobusového teroristy s Rusy: Na Moskvu to nesedí, říká

Andor Šándor a Jihoameričan podezřelý z pokusu o teroristický útok v Praze.
Zdroj: profimedia, Policie ČR / koláž eXtra.cz
Předchozí Další
+ Dalších 6 fotografií
SKEPSE

Důvěřuj, ale prověřuj. Tak by se asi daly vyložit myšlenky bezpečnostního poradce, generála Andora Šándora, který eXtra.cz popsal, co si myslí o podivném pokusu o teroristický útok na pražské autobusy. Celá situace se mu nezdá.

Andor Šándor o teroristovi placeném prý Moskvou

Podle vlády, policie a tajných služeb je prakticky jisté, že do teroristického útoku byl muž naverbován Ruskem, má být součástí hybridní války tohoto totalitního státu vůči ČR, kterou považuje za nepřátelskou. Informovali jsme o tom zde.

Jenže vyvstávají otázky: opravdu jsou ruské tajné služby plné neschopů a budižkničemů, kteří zosnují naprosto nesmyslný a zbytečný teroristický útok, který by vůbec nikoho nevyděsil, i kdyby se podařil? Maximálně tak uklízečky?

„Samozřejmě se nedá vůbec nic vyloučit, ale na první pohled mi přijde, že to nenese rukopis GRU. Člověk, který tady pobývá pět dní, poté není ani schopen nic udělat, mohl být klidně naverbován prostřednictvím sociální sítě, nezbytně nutně ani nemusí znát toho, kdo si ten útok objednal. To vše má pro mě určitou vypovídající hodnotu,“ reagoval na dotaz eXtra.cz generál Andor Šándor, někdejší náčelník Vojenského zpravodajství.

Najmout si takového idiota, který se tu fláká pět dní, tři dny předtím, než to provede, už policie před ním varuje, a on pak jde do garáží polévat autobus, to má opravdu stopy ducha chabého jedince. Pokud je za tím ale skutečně GRU, tak super, můžeme být rádi,“ sděluje dál. A pak vysvětluje.

„Jestli tohle vážně spáchala GRU, tak s nadsázkou říkám: zaplaťpánbůh, protože pak jsou to skuteční čočkaři, kteří nejsou schopni ani zapálit obyčejný autobus, tím pádem z nich nemusíme mít opravdu moc obav,“ věří.


Nebezpečný precedens

Rusové nás nenávidí, z důvodů, které si nemusíme říkat, jsme pro ně nepřátelé a zrádci, ale pokud budeme všechno házet na ně, tak si vytvoříme nebezpečný precedens, kdy se budeme chovat, jako by jediným uznaným nepřítelem bylo Rusko. A to není pravda, logicky ovšem pak nebudeme činit adekvátní opatření. A to není dobře,“ obává se generál.

Podle něj ani u Vrbětic dosud není situace jasná, když na jednu stranu bezpečnostní složky tvrdí, že za výbuchem muničního skladu stáli ruští agenti, na stranu druhou ale státní zástupce přiznal, že důkazy by neměly šanci obstát u soudu.

„Pak je otázka, jestli máme automaticky přejímat to, co řekne vláda, ministerstvo vnitra, tajné služby a podobně. Jestli budeme jen jejich hlásnými troubami. To by se mi nelíbilo,“ míní bezpečnostní poradce.


O všech agentech nevíme

Podle něj z terorismu obviněný Jihoameričan není důkazem toho, že by evropské tajné služby měly rozkrytou celou ruskou zpravodajskou síť, což by Kreml vedlo k verbování nezkušených amatérů z třetích zemí.

„To, že jsme my a nejenom my hodně zredukovali ruská diplomatická zastoupení, ještě neznamená, že jsme zredukovali celou sílu ruských tajných služeb. Zredukovali jsme jen ty, kteří měli diplomatické krytí a o kterých jsme měli přehled. Ale ti, kteří tu působí pod krytím různých institucí, a nepočítáme ani naše občany, nad těmi úplnou kontrolu nemáme. Nemůžeme si být jistí tím, že známe všechny spolupracovníky Rusů,“ varuje Šándor.

„Netvrdím, že za tím útokem není Rusko, ale přijde mi málo ukazovat na něj jen tak a skoro automaticky. Nechci podkopávat autoritu policie nebo BISky, ale vzpomeňme si na to, jak tajná služba přišla s jako jasnou věcí s tvrzením o teroristovi, který prý chtěl zabíjet komunální politiky, aby se pak ukázalo, že si naběhli na nějaký vnitřní problém ruské ambasády,“ uzavřel pro eXtra.cz.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy