Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Šándor o útoku Prigožina: Putin dal stranou hrdost před mstou, teď ale musí uspět na Ukrajině

Andor Šándor promluvil o situaci v Rusku.
Zdroj: profimedia, koláž eXtra.cz
+ Dalších 6 fotografií
ROZHOVOR

Víkendová revolta šéfa wagnerovců Jevgenije Prigožina (62), který chtěl za pomoci tanků a vojáků sesadit ministra obrany a šéfa armády, skončila neúspěchem, když se nakonec s režimem dohodl a vzpouru ukončil. Pro Vladimira Putina (70) událost do budoucna přesto může znamenat problémy. „Hodně bude záležet na tom, jak se mu povede nyní na Ukrajině,“ řekl eXtra.cz v rozhovoru bezpečnostní poradce, generál Andor Šándor (65).

Andor Šándor: Nevíme, jestli Prigožin skočí z okna, nebo bude v Africe

Pane generále Šándore, čekal jste, že nakonec nedojde k otevřenému střetu a místo toho se Putin a Prigožin dohodnou?

Asi jsme nikdo nečekali, že to skončí takhle rychle, ale pro Vladimira Putina to bylo nejelegantnější řešení. Zaprvé se vyhnul konfrontaci s nemalou a dobře vyzbrojenou jednotkou wagnerovců, což mohlo vést k značnému krveprolití s bůhvíjakými dopady pro Ruskou federaci, zadruhé rebela poslal do Běloruska. Dá se říci, že hoši toho na sebe hodně vědí.

Zachránil si Prigožin život? Nebo se časem dozvíme, že skočil z okna?

Může skočit z okna, může být pozván na ruský čaj. Může být také odeslán do Afriky. To všechno závisí na tom, jak hluboké a provázané vztahy s Putinem měl. Nějaká blízká nehoda by ruskému prezidentovi neposloužila, ale uvidíme. Neumím teď odhadnout, jestli šéf wagnerovců uklouzne na mýdle, nebo se mu udělá nevolno. Těžko říct.

Původně chtěl Prigožin sesadit ministra obrany a náčelníka generálního štábu. A to se nestalo.

Tím, že Putin poslal Šojgua na návštěvu ruských vojsk na Ukrajině, deklaruje, že nikomu neustoupil a že má jeho důvěru. Co se stane za nějakou dobu, to nevím.

Ruský prezident ale určitě ze situace neodešel bez ztráty kytičky, že?

Do jaké míry je Putin touto akcí oslaben, to se uvidí dál. Ale že vůbec vznikla na území Ruské federace, nepůsobí moc dobře. Nemyslím si ovšem, že by to nedokázal zkonsolidovat tak, aby z toho ještě vyšel jako velký mačo a vůdce ruského národa.

Pro něj nicméně bylo hlavní neotevřít si druhou frontu na území Ruska, potřebuje se dál soustředit na konflikt na Ukrajině. Zdá se mi, že Putin upřednostnil zájem země nad nějakou svou osobní hrdostí. Myslím si, že také uvěřil tomu, že Prigožinovi nešlo v žádném případě o jeho svržení.

Podstatné pro Putina je, že se ta situace uklidnila ve prospěch Rusů. A uvidíme dál, jaký to bude mít vnitropolitický vliv. Že okolo toho budou debaty, diskuse a bouře, to je jedna věc, ale druhá věc je reálná politika.

Čistky soukromých armád?

Neproběhnou teď nějaké čistky? I Putin musel konečně pochopit, že nemůže dál tolerovat soukromé armády, které doteď využíval.

Existovaly i před konfliktem na Ukrajině. Každý z oligarchů měl svou jednotku o tisíci, patnácti set mužích. To jsou věci, které do demokratických, normálních států vůbec nepatří.

Každý vládce jako Putin musí vnímat, že jednou mu takový člověk, jako je šéf wagnerovců, může přerůst přes hlavu. Prigožin to ukazoval řadu měsíců. Jedna věc je, že byl nespokojen, ale pořád existovaly kanály, kterými to mohl komunikovat. Dávat to takhle najevo, včetně toho, jak podkopával ruskou propagandu svými tvrzeními o pravých důvodech vedení války, to bylo přes čáru.

Nyní to Putin bude muset řešit. Je to nutné. Ukazuje se, že se soukromé armády vymkly kontrole. Musí zamezit opakování podobné situace.

Myslíte si, že se Prigožin přepočítal s šancí na úspěch, a proto raději couvl?

Možná mu trochu popletlo mozek to, že se po dobytí Bachmutu cítí jako velký vojevůdce.

Roli, proč se rozhodl couvnout, mohly hrát i zabavené peníze, majetky a podobně. Tady se nejedná v základních principech parlamentní demokracie, takže tam mohou být i nadstandardní důvody.

Objevují se už první opatrní kritici Putina s tím, že když nemá sílu vést efektivní válku, ať předá úřad někomu jinému.

Je to něco, o čem musí Putin přemýšlet. Tohle si zavinil sám, není důvod ho litovat, ale aby se kvůli nesouhlasu s ním rozpoutala občanská válka, to opravdu není v našem zájmu. Putin se musí vnímat jako silný vládce, který nepodlehne žádným tlakům, ale bude konat tak, jak mu velí jeho ,nejvyšší jasnozřivost‘.

Vše se bude odvíjet od toho, jak úspěšná bude ukrajinská ofenzíva, jak bude fungovat ruská obrana. Ale to, co se stalo o víkendu, nesvědčí ani ve prospěch Putina, ani vládnoucí věrchušky. Ukázalo se, jak zranitelný ten stát může být, když někdo má pár tisíc vojáků.

Nebezpečí pro Putina

Přichází spousta spekulací o tom, že celé to byla akce posvěcená ruskou hlavou státu. Hlavně fanoušci Ruska tvrdí, že to je součástí geniálního plánu, který Západ nepochopil.

K tomu, aby Putin provedl šachy na ministerstvu obrany, opravdu nepotřebuje organizovat takový puč na svém území. Přijde mi to přitažené za vlasy. Osobně nejsem stoupencem konspiračních teorií. Na rozdíl od těch, kteří se jimi baví, jsem ve státním systému fungoval poměrně dlouho, takže vím, jakou šanci mají takové teorie na úspěch. Proto tomu příliš nevěřím, že by to mohlo být reálné.

Prostě to Prigožin přehnal, komunikoval to způsobem sobě vlastním, tedy jako kriminálník. Tlačil, pak pochopil, že je to průšvih, takže došlo k dohodě. Ta je podle mého soudu nejcennější přímo pro Putina. Nic většího se totiž nestalo na samotném ruském území. Mohl to být velký problém hlavně v tom, že to mohlo strhnout lavinu a vzít s sebou všechny nespokojence.

Ti možná teď drží ústa, ale ve chvíli, kdy se ukáže, že režim není tak neotřesitelný, tak se mohli začít přidávat. A tohle riskovat zinscenovanou revoltou, to mi nepřijde uvěřitelné. Šojgua si tam ruský prezident může nechávat pro případ, že by byla ukrajinská ofenzíva úspěšná, aby se ho pak mohl rychle zbavit a měl to na koho svést.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy