Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině Prezidentské volby 2023 Výměna manželek 2023

Šamanský pár z Polska je z toho venku: Miloš Zeman udělí manželům milost

Prezident Miloš Zeman.
Zdroj: Profimedia
+ Další 2 fotografie
kauza

Za nelegální obchody s psychotropním nápojem podle starého receptu peruánských šamanů olomoucký vrchní soud uložil polskému manželskému páru Jaroslawu a Karolíně Kordysovým osm let vězení. Tato kauza má však nakonec pro manžele lepší konec. Prezident Miloš Zeman jim podle vyjádření ministra spravedlnosti Pavla Blažka udělil milost, jak uvedl na svém Twitteru.

Prezident Miloš Zeman udělí milost polskému manželskému páru Jaroslawu a Karolině Kordysovým, kteří byli odsouzeni k osmi letům vězení za nelegální obchody s psychotropním nápojem. Na Twitteru to uvedl ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). O milost pro manžele dříve Zemana požádal předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.

"S panem prezidentem Zemanem jsme projednali případ manželů Kordysových. Pan prezident mi sdělil, že mému návrhu na omilostnění obou vyhoví. Děkuji Miloši Zemanovi za moudré a lidské stanovisko," napsal Blažek.

Nápoj peruánských šamanů

Zeman tak udělí 22. a 23. milost. Ve druhém funkčním období jich bude 14. Trojice si podle obžaloby od roku 2015 do předloňského října nechávala z Peru posílat koncentrát nápoje ayahuasca, který obsahuje v Česku zakázanou halucinogenní látku DMT. Nápoj využívají údajně už 5000 let k rituálním účelům šamani v peruánské džungli. Převážně v Česku pak obžalovaní pořádali pro zahraniční klientelu rituály, při kterých jim nápoj s drogou podávali. Do Česka podle soudu postupně dostali přes 200 kilogramů koncentrátu, ze kterého naředěním získali asi 300 litrů nápoje, jak píše ČTK.

Vrchní soud v Olomouci zvýšil trest obžalované, kterou původně ostravský krajský soud poslal do vězení na 5,5 roku. Jejímu muži naopak trest o půl roku snížil. Třetímu obžalovanému Petru Kanawkovi, jenž se podílel na dovozu nápoje ayahuasca z odvaru z lián, který je v Česku na rozdíl od Peru na seznamu drog, soud potvrdil podmíněný trest. Všechny tři soud z ČR vyhostil.

Zeman už před prezidentskými volbami v roce 2013 řekl, že milosti bude dávat jen ve striktně omezeném okruhu humanitárních případů. Jako podmínky si stanovil to, že pachatel nesmí mít na svědomí závažný trestný čin, musí mít vážně zdravotní problémy a zajištěné rodinné zázemí. Tyto zásady několikrát nesplnil, omilostnil například doživotně odsouzeného dvojnásobného vraha Jiřího Kajínka.

Změna legislativy

Rozsudek se hned po vynesení dočkal kritiky, například od Pirátské strany, která ho okomentovala ve svém příspěvku na Instagramu. "Podle advokátky Lucie Hrdé dostane polovina pachatelů znásilnění podmíněný trest. A to i v případě, že jsou jejich oběťmi děti. Když ale v Česku konsensuálně s ostatními dospělými užíváte ayahuascu? Osm let tvrdého vězení," upozorňují Piráti na srovnání se závažnými sexuálními delikty.

Ohledně změny legislativy v této věci existuje i petice. Ta je určena politickým představitelům a stojí za ní i několik lékařů a odborníků na drogovou problematiku včetně exprimátora a psychiatra Pavla Béma.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy