Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Ruští Wagnerovci nabírají brance přes inzeráty v Srbsku. Proč nám to děláte? rozčiluje se tamní premiér

Vojáci Wagnerovců na Ukrajině.
Zdroj: profimedia
válka na ukrajině

Srbský prezident Aleksandar Vučič odsoudil ruské žoldnéřské síly Wagnerovců za pokus naverbovat vojáky z jeho země poté, co skupina zveřejnila v tamních médiích reklamu určenou Srbům, aby bojovali na Ukrajině. "Proč to Srbsku děláte? Proč voláte komukoli ze Srbska, když víte, že je to proti našim předpisům?" uvedl podle webu Al Jazeera Vučič.

Srbský prezident Aleksandar Vučič odsoudil ruské žoldnéřské síly Wagnerovců za pokusy naverbovat vojáky ze své země poté, co skupina zveřejnila v tamních médiích reklamu cílenou na Srby, aby bojovali na Ukrajině.

Tato kritika představuje podle webu Al Jazeera vzácné veřejné pokárání ze strany srbského prezidenta vůči Rusku, které je dlouholetým srbským spojencem. Vučič kritizoval ruské webové stránky a skupiny na sociálních sítích za zveřejňování reklam v srbském jazyce, v nichž Wagnerovci vyzývají dobrovolníky, aby se přidali do jejich řad.

Proč to Srbsku děláte?

"Proč to Srbsku děláte? Proč voláte komukoli ze Srbska, když víte, že je to proti našim předpisům?" řekl Vučič. Kontroverzní reklama se objevila začátkem tohoto měsíce v srbské pobočce ruského státního média RT. Srbský zákonodárný sbor zakázal účast svých občanů v konfliktech v zahraničí a několik lidí za to již bylo odsouzeno.

Malý počet Srbů však bojoval na Ukrajině po boku sil podporovaných Ruskem od prvních bojů v zemi v roce 2014. Přesný počet Srbů, kteří bojovali na Ukrajině, úředníci nikdy nezveřejnili.

Srbský ministr obrany Miloš Vučevič varoval Srby před vstupem do ruských řad ve válce. "Bude to mít právní důsledky, jakmile budou moci nést odpovědnost před státními orgány," řekl Vučevič podle agentury Reuters.

Srbsko je již dlouho spolehlivým spojencem Moskvy se společným pravoslavným dědictvím a vzájemnou nenávistí k NATO. Srbsko také zůstává jedinou evropskou zemí kromě Běloruska, která se nepřipojila k západním sankcím vůči Moskvě. Desítky tisíc Rusů od vypuknutí války přesídlily do Srbska, kde byla většina vřele vítána. V hlavním městě Bělehradě se také konala prokremelská shromáždění.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy