Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Ruští sportovci reagují na Putinovu mobilizaci: Hráči KHL se bojí, krasobruslař Pljuščenko kritizuje prchající

Ruští sportovci reagují na Putinovu mobilizaci.
Zdroj: profimedia / koláž eXtra.cz
+ Dalších 5 fotografií
válka

Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil částečnou mobilizaci, se kterou část obyvatel Ruska nesouhlasí a už několik dní se snaží ze země prchnout všemi možnými způsoby. Přesto se najdou tací, kteří by před povolávacím rozkazem neprchali. Známý ruský krasobruslař Jevgenij Pljuščenko by šel do boje s Ukrajinou kvůli vidině ochrany svých dětí, jak informoval web Sport-Express. Bývalý boxer Nikolaj Valujev slibuje, že půjde. Povolávací dopisy chodí i hráčům KHL.

Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil 21. září mobilizaci, při které má být povoláno 300 tisíc mužů ze zálohy, uvedla agentura TASS s odvoláním na ruského ministra obrany Sergeje Šojgua.

První informace o tom, že Putin vyhlásí mobilizaci, občany Ruska vyděsila, proto se už den před oficiálním prohlášením snažili prchnout ze své země nebo si přivodit zranění, které by jim umožnilo mobilizaci se vyhnout, jak již informovala redakce eXtra.cz.

Dopisy chodí i hráčům KHL

Od vyhlášení částečné mobilizace postupně přicházejí mužům povolávací dopisy od vojenské správy, aby nastoupili do války proti Ukrajině. Hovořilo se o tom, že sportovci půjdou na řadu jako poslední. Avšak se zdá, že je vše jinak.

"V Kremlu lžou. Posílají povolávací rozkaz i hráčům KHL. Berou všechny, ke kterým se dostanou. Nic je nezajímá, chtějí jen krev," napsal na sociální sítě Anton Tiškin, kustod čínského klubu Red Star Kunlun hrajícího domácí zápasy v Mytišči s tím, že povolali i lékaře týmu Avangard Omsk. Otec tří synů ale odmítá do války na Ukrajině jít a má strach, že bude zatčen. Svůj příspěvek později raději smazal.

Dvojnásobný olympijský vítěz v krasobruslení kritizoval prchající Rusy

Svůj názor k částečné mobilizaci v Rusku vyjádřil i dvojnásobný olympijský vítěz v krasobruslení Jevgenij Pljuščenko. Podle svých slov je nespokojen s tím, že se občané Ruska snaží prchnout před válkou.

"Časy jsou teď těžké. Pokud dorazí agenda, neznamená to, že budete hned posláni na frontu. Možná by bylo správné, kdyby všichni, včetně mě, šli a připravili se na možnou budoucí situaci. Nechápu tu paniku a snahu utíkat a schovávat se. Bohužel mnozí utíkají. To se mi nelíbí!" řekl s tím, že pokud přijde povolávací dopis, on nikam neuteče.

"Mluvím za sebe. Teď jsem doma v Novogorsku. Ale pokud přijde agenda, já nikam neuteču. Půjdu, kam mě země pošle. Musíme chránit naše děti a naši budoucnost. To je můj názor. Přál bych si, aby to všichni slyšeli," citoval ruský deník Sport-Express Pljuščenka.

Boxerský šampion mohl mobilizaci odmítnout, přesto jde do boje

Známý bývalý ruský boxer Nikolaj Valujev, světový šampion v těžké váze WBA, kterému se přezdívá "Ruský obr", podle agentury Apa již obdržel povolávací dopis do armády. Podle deníku Izvestija do války půjde. "Příští týden určitě půjdu, objevím se u vojenského úřadu pro registraci a zařazení," řekl Valujev.

Valujev je nejen bývalý sportovec, ale také poslanec. Po konci kariéry v roce 2018 byl zvolen do Státní dumy a jako poslanec by mohl z mobilizace uplatnit výjimku, ale boxer to odmítl.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy