Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Rusové zničením Kachovské přehrady ohrozili desítky tisíc lidí. Západ mluví o genocidě, Moskva vinu odmítá

Rusové odpálili Kachovskou přehradu.
Zdroj: profimedia
+ Dalších 6 fotografií
Válka na Ukrajině

Kachovská přehrada v okupované části jižní Ukrajiny byla vyhozena do povětří. Na svědomí to mají mít ruské jednotky, ačkoli Rusové z exploze viní ukrajinské síly. Podle předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové by zničení nemělo mít bezprostřední vliv na bezpečnost Záporožské elektrárny, jak píše Česká tisková kancelář.

V Chersonské oblasti začala evakuace. Kvůli zničení Kachovské přehrady ruskými jednotkami hrozí na mnoha místech zaplavení. Podle ruské agentury TASS se může zničení dotknout asi 80 obcí a v záplavové zóně může být zhruba 300 domů. Ukrajinské úřady pak mluví o přímém ohrožení až 20 tisíc lidí.

Šéf ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Jermak označil na Twitteru zničení přehrady za „ekocidu“. Varoval také před nepříznivými dopady na Záporožskou jadernou elektrárnu, která vodu z přehrady využívá.

Reaktory elektrárny jsou odstaveny

Ruští teroristé. Zničení hráze Kachovské vodní elektrárny jen potvrzuje celému světu, že musí být vyhnáni ze všech koutů ukrajinské země. Neměl by jim zůstat ani jeden metr, protože každý metr využívají k teroru. Bezpečnost vrátí pouze vítězství Ukrajiny. A toto vítězství přijde. Teroristé nebudou schopni zastavit Ukrajinu vodou, raketami ani ničím jiným,“ uvedl na Twitteru ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a sdělil, že svolal Radu národní bezpečnosti a obrany.

Útok okamžitě odsoudil prakticky celý západní svět, včetně České republiky. "Rusko dále posouvá hranice své agrese. Útok na přehradu Nová Kachovka nad obydlenými oblastmi je srovnatelný s použitím zbraně hromadného ničení proti civilistům. Tato brutalita bude odsouzena a potrestána!" napsal ministr zahraničí Jan Lipavský na svých sociálních sítích.

Záporožská jaderná elektrárna, největší zařízení svého druhu v Evropě, využívá vodu z přehrady k chlazení. Zničení by ale podle předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové nemělo mít na bezpečnost elektrárny bezprostřední dopad. „Reaktory jsou odstaveny, chlazení zajištěno z velké speciální nádrže na Dněpru. Horší je humanitární katastrofa kvůli záplavám,“ uvedla podle ČTK.

Obviňují se navzájem

Zatímco Ukrajinci říkají, že za zničení přehrady mohou ruské síly, Rusové podle agentury TASS tvrdí, že byla zasažena z ukrajinského raketometu Vicha. Reuters se tuto informaci nepodařilo ověřit. Z taktického hlediska ale podle odborníků dává větší smysl to, že za odpálením skutečně stáli Rusové, kteří se tím mohou snažit zabránit protiofenzivě Ukrajiny.

K útoku se na svém Twitteru vyjádřil analytik Jiří Vojáček. "Protržení Kachovky se čekalo a samozřejmě znamená jediné: Rusové očekávají ukrajinskou ofenzívu a v případě, že by byla mířena z pravého břehu Dněpru směrem na Krym, záplavami a následným rozmočením území ji zpomalí. Ve válkách se to dělá už staletí. Rusové se každopádně bojí," napsal analytik, který narážel na to, že se sovětská vojska v roce 1941 uchýlila k podobnému kroku, když se snažila zpomalit postup nacistů odpálením Dněperské vodní elektrárny. Tehdy přišlo o život až 100 tisíc Ukrajinců.

Válka na Ukrajině

Válku na Ukrajině rozpoutalo Rusko ve čtvrtek 24. února 2022 v ranních hodinách.

V Rusku se o tomto aktu válečné agrese mluví jako o "speciální vojenské operaci na Ukrajině". Jde o vyvrcholení rusko-ukrajinské krize a zároveň největší konflikt na území Evropy od konce druhé světové války.

Mohlo by vás zajímat:

Volodymyr Zelenskyj | Vladimir Putin | Wagnerova skupina | Jevgenij Prigožin | Válka v Izraeli

Související články

Další články

Nejnovější kauzy