Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Rusové odmítají porážku: Bylo by to ponížení, shoduje se část lidí v anketě

Válka na Ukrajině: Anketa mezi Rusy ukázala šokující výpovědi
Zdroj: Profimedia.cz
anketa

Ne všichni Rusové podporují válku, zároveň ale mnoho z nich nechce prohrát. Ukazují to výsledky ankety, kterou mezi běžnými rodáky z agresorského státu udělal ruský opoziční web Medusa. Ten se Rusů ptal na jejich podporu "speciální vojenské operace" na Ukrajině jednoduchou otázkou. K dotazu, proč by měly pokračovat boje na Ukrajině, dostali redaktoři Medusy odpověď, která zamrazila i je.

Server Medusa je jeden z mála ruských opozičních serverů, který dlouhodobě zvládá vyvracet propagandu kremelského režimu. Jeho redakce sídlí v zahraničí, a jak vyplynulo z našich rozhovorů s ukrajinskými novináři při naší návštěvě Kyjeva, Ukrajinci zmiňovaný portál považují za velmi důležitý. Jeho redaktorům však mají tak trochu za zlé, že kremelskému režimu "přiznali", že jsou pod vlivem zahraničních tajných služeb, aby zajistili bezpečí svým rodinám. Své zprávy mají však ve velké většině ověřené z více zdrojů a mnohdy jsou jediným náhledem do duše ruského režimu.

"I mezi našimi čtenáři se najdou tací, kteří stále nacházejí ospravedlnění pro invazi na Ukrajinu – navzdory tomu, jak velký zármutek tato válka přinesla již desítkám milionů Ukrajinců, a navzdory tomu, že je zničující pro samotné Rusko," píše Medusa ve svém článku. Její redaktoři se tak pokusili přinést názory obyčejných Rusů na tohle velmi citlivé téma. A z některých z nich doslova mrazí.

Rusové se bojí ponížení

"Válka končí, když jedna strana vyhraje. Porážka Ruska bude znamenat národní ponížení, které nelze připustit. Proto musíte vyhrát, už není na výběr," píše pětatřicetiletý Andrej z Volgogradu. Jeho názor se v anketě mnohokrát opakuje. "Nepodporuji válku, ale také nechci, aby Rusko prohrálo. V tomto případě to bude pro všechny horší," píše čtyřiadvacetiletý Alexej z Jakutsku.

"Nehodlám příštích 20 let platit reparace za chyby druhých. Nikdo nemluví s poraženou stranou," píše anonymní čtenář z Ťumeně. "Žiji v Německu 20 let a nikdy jsem neviděl takovou propagandu. Západní politici a média zaujali absolutně jednostranný postoj: Rusko je agresor, Ukrajina je hrdinský stát, Putin se vždy mýlí, každý se dívá do úst Zelenského," píše další ze čtenářů. Podle Medusy je vidět, že někteří Rusové stále nepochopili, o co západnímu světu jde, i když v něm žijí.

Důležitá sonda do duše Rusů

K článku, který nabízí neuvěřitelný exkurs do uvažování některých lidí s hlavou "vypláchnutou" kremelským režimem, se vyjádřil na Twitteru i ukrajinský náměstek ministra vnitra Anton Geraščenko. "Mnoho z těchto svědectví je bolestivé číst, přesto je považujeme za důležité dokumenty," napsal na svůj profil.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy