Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Rusko v problémech: Vinou sankcí spadlo do platební neschopnosti. Co konkrétně to znamená?

Vladimir Putin při projevu.
Zdroj: Profimedia.cz
Předchozí Další
ekonomika

Rusko poprvé v tomto století nesplatilo svůj zahraniční dluh. Jeho platby jsou totiž blokovány západními sankcemi. Podle listu Financial Times měla země úroky z vládního dluhu v hodnotě asi 100 milionů dolarů splatit do neděle večer, což byl konec 30denního období odkladu, po kterém země skončila v platební neschopnosti.

Rusko uvedlo, že finanční prostředky poslalo, ale finanční sankce uvalené na zemi po její invazi na Ukrajinu omezily schopnost Moskvy získat přístup k západní tržní infrastruktuře a platit zahraničním držitelům dluhu.

Za vše mohou sankce

„Rusko má zablokovaný přístup k tomu, aby mohlo ty peníze poslat na účty, jsou odeslány jen do ruského centrálního depozitáře. Ten je (sice) napojen na clearingové systémy, které umožňují převody, (ale) ty to naopak blokují kvůli sankcím, takže ty peníze de facto odejít nemohou. Spíše bychom mohli konstatovat, že se jedná o nějaký technický bankrot, kdy je Rusku technicky znemožněno platit dluh,“ vysvětlil důvod platební neschopnosti pro ČT 24 ekonom Pavel Neset ze Škoda Auto Vysoké školy.

V platební neschopnosti bylo Rusko naposledy v roce 1998 a přichází poté, co americké ministerstvo financí minulý měsíc uzavřelo mezeru v sankcích, které americkým investorům umožnily přijímat platby z Moskvy. Odstoupení od svého dluhu je ranou pro prestiž Ruska a může vyvolat právní kroky ze strany některých věřitelů.

„Rusko směřuje k bankrotu kvůli sankcím, protože napadlo Ukrajinu a páchá válečné zločiny. . . je zcela v jeho schopnosti určit, co se zde stane,“ okomentoval pro list Financial Times situaci Timothy Ash, stratég pro rozvíjející se trhy ve společnosti BlueBay Asset Management.

Rusko je odříznuto od světového systému

Rusko má díky svým obrovským příjmům z ropy a plynu dostatek cizí měny, ale mezinárodní sankce zemi odřízly od globálního finančního systému a zkomplikovaly jeho schopnost platit zahraničním držitelům dluhopisů.

Platby, které byly původně splatné 27. května, byly zaslány do ruského národního úložiště pro vypořádání (NSD). Ty by pak obvykle předal mezinárodním depozitářům cenných papírů, jako je belgický Euroclear nebo lucemburský Clearstream, které vypořádávají obchody za klienty. Na začátku června však EU uvalila na NSD sankce, které západním institucím znemožnily přijímat platby.

Ruští představitelé včetně ministra financí Antona Siluanova opakovaně prohlásili, že se západní vlády snažily donutit zemi k „umělému“ defaultu, a vytrvale hledali způsoby, jak obejít sankce s tím, že Moskva zaplatí v rublech, pokud se dolary nedostanou k držitelům dluhopisů.

"Mohou říkat, co chtějí, ale smlouva je smlouva a ta jasně stanoví, jak a kdy je dodržována," řekl Ash. "Jako věřitel chcete jen své peníze zpět, výmluvy jsou nesmyslné."

Vzhledem k tomu, že stávající situace je způsobena kvůli sankcím a ne kvůli nedostatku hotovosti, očekává se, že bude mít malý dopad na ruské obyvatelstvo. Je to však považováno za velkou ránu důvěryhodnosti Ruska jakožto obchodního partnera.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy