Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Rusko se po válce na Ukrajině zhroutí, říká analytik Visingr. Výhra to ale nebude, varuje

Analytik Lukáš Visingr o válce na Ukrajině: Rusko se zhroutí, říká
Zdroj: Profimedia.cz
+ Další 3 fotografie
Válka

Každého už asi v souvislosti s válkou na Ukrajině napadlo, co se stane, pokud se podaří Rusko a režim Vladimira Putina porazit. Jak se bude řešit revoluce v jedné z největších zemí světa? Má vůbec taková akce šanci? A jak bude vypadat uspořádání světa poté, až se Rusko zhroutí? Svou představu ve spojitosti právě s prohranou válkou na Ukrajině redakci eXtra.cz nastínil vojenský analytik Lukáš Visingr.

"Rusové sami sebe natlačí do kouta, překročí všechny myslitelné normy, a pak se diví, že se dostali do situace, že s nimi nikdo mluvit nebude," shrnuje pro eXtra.cz Lukáš Visingr situaci mocnosti, která podle něj svou agresí směřuje k jedinému - vlastnímu zániku. Velkou otázkou však zůstává, za jakých okolností se to stane.

"Rusové se dopustili jedné z mnoha šílených chyb. Mohli na samém začátku, po několika dnech a týdnech, když pochopili, že útok na Ukrajinu tak hladce nepůjde, prohlásit: 'fajn, splnili jsme, porazili jsme ukrajinskou armádu', a stáhnout se zpátky tam, kde byli třiadvacátého února večer," míní analytik.

Ukrajina dobude svá území zpět

Podle Visingra dojde pravděpodobně k tomu, že ukrajinská armáda obsazená území postupně dobude zpátky. "Rusové mohou mít v zákonech napsáno, co chtějí, ale fakticky to mít nebudou. Budou rádi, pokud jim zůstane Krym, a s trochou nadsázky možná budou rádi, že ještě za pět let bude nějaké Rusko vůbec existovat," naznačuje Visingr s tím, že země dost možná míří k rozpadu.

"Rusko podle všeho směřuje k rozpadu a to pak bude mnohem, mnohem horší než nějaká válka na Ukrajině. Až se Rusko rozpadne na dvacet států, deset z nich bude mít jaderné zbraně a my ani nebudeme jistě vědět, kterých deset, pak nám válka na Ukrajině bude připadat jako taková vcelku nepodstatná nepříjemnost," obává se.

Riziko jaderné války

Čtyři scénáře konce rusko-ukrajinské války pak zmiňuje thinktank Atlantic Council na svém webu. Zkráceně lze říci, že kontrolu nad situací připisuje bezezbytku Západu. Záleží na tom, zda státy vytrvají s podporou Ukrajiny a nebudou vyvíjet tlak na rychlé ukončení války za cenu bolestivého kompromisu pro Ukrajinu. Ano, je tu i scénář s jadernou válkou - nezbývá než doufat, že jde o ten nejméně pravděpodobný konec mezinárodní krize.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy