Trendy
válka na Ukrajině Olympiáda v Paříži Petr Pavel kauza Kramný

Rusko blouzní o denacifikaci Ukrajiny: Hloupost, ale Moskva je teď na koni, říká Andor Šándor

Andor Šándor a Marija Vladimirovna Zacharovová
Zdroj: profimedia / koláž eXtra.cz
Předchozí Další
+ Dalších 6 fotografií
NÁZOR

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí poskytla dost podivný rozhovor, v němž povídala absurdnosti a takříkajíc míchala jablka s granáty. Vyplynulo z toho, že Rusové nechtějí vůbec jednat o míru, po kterém tak volají i čeští „chcimíři“. „Slova o denacifikaci jsou šílenství, ale jinak po neúspěchu Ukrajiny na frontě jsou Rusové bohužel na koni,“ hodnotí situaci pro eXtra bezpečnostní poradce, generál Andor Šándor.

Rusko: Ukrajina musí kapitulovat

Marija Zacharovová z ruského ministerstva zahraničí uvedla (v Česku ji citovaly například Novinky.cz), že se Ukrajina musí vzdát, de facto kapitulovat a odevzdat Rusům jimi nakradená území. Tvrdí také, že změnit politickou vůli musí hlavně ti, kdo konflikt (podle mezinárodního práva naprosto nezákonnou okupaci Ukrajiny – pozn. red.) vyvolali.

V tom má samozřejmě pravdu, v tom s ní všichni souhlasí. Podle řady komentátorů by se viník situace, ruský prezident Vladimir Putin, tak měl skutečně zachovat a rozkázat ruským vojskům, aby opustila Ukrajinu a její nelegálně anektovaná území.

Dozvěděli jsme se také, že musí proběhnout demilitarizace a denacifikace Ukrajiny, což je ovšem podle mnoha západních odborníků spíš nezbytná věc pro budoucí normální fungování Ruské federace.

Americký Institut pro studium války interview analyzoval a uvedl, že se jen potvrdila jeho dlouhodobá teze, že Rusko nemá zájem skutečně vážně jednat o mírovém řešení situace na Ukrajině a že mu jde výhradně o její plnou kapitulaci. A také Západu.


Andor Šándor: Slova o denacifikaci jsou nesmysl

„Někdy už to ani nechci číst, ta různá vyjádření, která zaznívají z Moskvy, počínaje mluvčím Kremlu Peskovem a konče šílenými výpady Medveděva. Není třeba tomu dvakrát věnovat pozornost. Důležitější jsou Lavrov a Putin, kteří tvoří reálnou politiku. Je to hlavně součástí ovlivňování mínění v jiných zemích, také jde o boj o přízeň doma,“ řekl k rozhovoru pro eXtra.cz bezpečnostní poradce generál Andor Šándor.

„A ty řeči o denacifikaci? V každé společnosti jsou idioti, kteří se hlásí k debilním ideologiím. Ani v Rusku nechybí. Tím si jen Rus pomohl, aby si zvýšil domácí podporu. V momentě, kdy budete mluvit o nacistech, tak ji budete mít, i kdyby vás jinak nenáviděli. Vzpomínky na druhou světovou válku jsou skutečně silné,“ podotkl dále.


Podle něj bohužel Rusové ani nemají moc důvod jednat o míru.

„Hlavně pokud se tak nedařilo Ukrajině při protiofenzívě a Rusové naopak na určitých úsecích fronty nyní útočí. Pokud mají pocit, že ještě zvládnou nějaké významnější územní zisky, proč by teď jednali? Jsou bohužel na koni,“ dodal pro eXtra.cz generál Andor Šándor.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy