Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Rozloučení s Čechoameričankou Madeleine Albrightovou: Katedrála ve Washingtonu oznámila datum pohřbu

Madeleine Albrightová: Katedrála ve Washingtonu oznámila datum pohřbu
Zdroj: profimedia.cz
Předchozí Další
+ Další 3 fotografie
pohřeb

Národní katedrála ve Washingtonu ve čtvrtek oznámila, že bude 27. dubna hostit pohřeb bývalé ministryně zahraničí USA s českými kořeny Madeleine Albrightové. První žena, která kdy zastávala post šéfa americké diplomacie, zemřela 23. března ve věku 84 let. Do své smrti byla členkou řídícího orgánu chrámu, v němž se pravidelně konají rozlučky s významnými americkými politiky.

"Ministryně Albrightová byla průkopnicí v diplomacii, vášnivým obhájcem žen a drahým přítelem této katedrály," cituje tisková zpráva děkana katedrály Randolpha Marshalla Holleritha. Ten dodal, že se těší na oslavu "legendárních úspěchů" ženy narozené v Praze v české židovské rodině diplomata Josefa Korbela.

Medaile pro Albrightovou

Madeleine Albrightová přišla do Spojených států jako uprchlice v roce 1948. V letech 1997 až 2001 byla ministryní zahraničí v administrativě demokratického prezidenta Billa Clintona. Předtím působila jako velvyslankyně USA při OSN.

Nadšená americká i česká patriotka, kterou pojilo přátelství s Václavem Havlem, se také zasadila o vstup ČR, Polska a Maďarska do NATO. V květnu 2012 jí bývalá hlava USA Barack Obama udělil Prezidentskou medaili svobody, což je ve Spojených státech nejvyšší civilní vyznamenání.

Židovský původ

O svém židovském původu se Albrightová podle časopisu Forbes dozvěděla až v dospělosti. Její rodiče totiž konvertovali ke katolictví a o židovské minulosti nemluvili. Albrightová se po zjištění o židovském původu o své kořeny začala zajímat. S rodinou se vydala i do Terezína, kde zemřelo šestadvacet jejích příbuzných.

„Celá naše cesta byla opravdu důležitá, ale opravdu také moc smutná, protože jsem s sebou vzala svoje dcery a vnoučata a mluvili jsme o tom, co se všecko stalo v naší rodině. Dětem jsem říkala, že nikdy nemůžeme zapomenout, co se tam stalo, a vždy být proti tomu, když jsou lidé nespravedlivě trestaní. Jen za to, kým jsou,“ uvedla pro Radiožurnál. Albrightová zároveň nikdy nezapomněla na to, kde se narodila. Až do smrti si uchovala znalost češtiny a do Česka se pravidelně vracela.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy