Trendy
válka na Ukrajině Olympiáda v Paříži Petr Pavel kauza Kramný

Romské děti by měly mít vlastní třídy, šokovala senátorka Zwyrtek Hamplová. Rasistka, zuří politici

Jana Zwyrtek Hamplová promluvila na protivládní demonstraci.
Zdroj: Se souhlasem Jany Zwyrtek Hamplové
Předchozí Další
RASISMUS

S radikálním návrhem rasové segregace na českých školách přišla v Senátu Jana Zwyrtek Hamplová. Senátorka, která je známá svými kontroverzními návrhy a hlavně sdílením dezinformací, uvedla, že by měly mít romské děti vlastní třídy. Bouřlivé reakce označující ji za rasistku na sebe nenechaly dlouho čekat.

"Velmi bych rozuměla tomu segregovanému školství. Musí být společně všechny děti - romské, české a tak dál. Krásná myšlenka, v reálu nerealizovatelná, protože bychom ubližovali těm dětem, které nejsou zvyklé na určité etnikum. Naopak, možná kdyby se udělaly samostatné třídy pro romské děti, tak jim vybudujeme ty rovné šance do budoucna," pronesla Hamplová ve svém kontroverzním prohlášení. "Není to diskriminace, je to naopak prostě úplně rozumný krok. Mohli bychom jít EU příkladem, jak si to v České republice upravíme," dodala před šokovanými senátory. Reakce na sebe nenechaly dlouho čekat.

Jako jeden z prvních se proti poněkud radikálnímu názoru své kolegyně ze Senátu postavil Zdeněk Šarapatka, který reprezentuje TOP 09. "Rasistka. Jakkoli halí své myšlenky do změti slovního balastu, projev v Senátu ji usvědčil z rasismu. Politička Zwyrtek Hamplová alias Jana Žalobová z hvězdné pěchoty Rajchla a spol. znovu zkouší, co unese parlamentní imunita," napsal na svém Twitteru.

Své k výrokům řekl také ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. "Měl jsem za to, že omyly s tuzemskými variacemi na apartheid už jsme překonali v 90. letech, kdy jsme zbourali zeď v Matiční ulici. Omyl. Po Sládkovi, Vandasovi a Okamurovi zdvihá prapor české xenofobie a rasismu paní Hamplová. Tohle nemá v demokracii 21. století co dělat," napsal na svůj Twitter ministr.

Sdílela bludy o covidu

Nejde o první kontroverzi v souvislosti s Hamplovou, už jich má za sebou několik. Většina z nich je spojena s dezinformacemi, které pomáhala šířit. V době koronavirové epidemie tak například podle serveru Aktuálně.cz tvrdila, že "mnohem horší než samotné onemocnění covid je hysterie kolem něj".

Před senátními volbami pak vystoupila na Václavském náměstí na protivládní demonstraci, kde zaznívaly projevy velebící Rusko i jeho prezidenta Vladimira Putina. I kvůli tomu se vůči ní vymezila i dosavadní senátorka za Kroměřížsko Šárka Jelínková, která doporučovala voličům než hodit hlas Hamplové, dát ho raději soupeřce z opozičního hnutí ANO. "Je pro mě těžké dávat veřejně podporu ANO. Nechce se mi do toho, ale sama budu volit paní Pluhařovou, i když ne s radostí," řekla tehdy Aktuálně.cz Jelínková.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy