Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Roman Šmucler: Štvanice na mě kvůli covidu mi zabila tátu. A kde jsou dnes Flegrové, ptá se

Roman Šmucler: Štvanice na mě kvůli covidu mi zabila tátu
Zdroj: profimedia
+ Další fotografie
TVRZENÍ

Známý zubař Roman Šmucler (53) se kvůli svým mediálním vyjádřením během pandemie covidu, kdy byl chvíli i členem Ústředního krizového štábu, stal terčem kritiky řady lidí, včetně politiků. Někteří ho dokonce opakovaně označovali za dezinformátora. Lékař na Facebooku uvedl, že mu lynč na něj zabil otce. A potvrdil to i redakci eXtra.cz.

Roman Šmucler: Zabili mi tátu

„Kdo je dezinformátor, se vždy ukáže v odstupu. A já jsem happy. Ale štvanice na mě zabila mého tátu, tak by se tu měli lidi v emocích krotit. Emoce nejsou věda,“ napsal šéf českých zubařů pod jeden z příspěvků Jakuba Horáka na Facebooku v reakci na názor, že měl během pandemie covidu šířit nepravdivé informace.

Redakce eXtra.cz ho proto kontaktovala pro podrobnosti. „Tohle už nechci řešit, ať mi lidé vlezou na záda. Můj táta se utrápil útoky politiků v televizi. Chudák mrtvej. Takových lidí umučili tím, že je děsili. Ještě tady udělali štvanici na mě, že jsem vrah národa a podobné kraviny. Ti Smejkalové a Flegrové – kde jsou dneska?“ sdělil nám Roman Šmucler.

Vinil i Jaroslava Flegra: Lidé jako on vzali lidem vůli žít

Před dvěma lety měl nicméně trochu jiné vysvětlení úmrtí svého otce.

Na adresu biologa Jaroslava Flegra, s kterým se během pandemie opravdu neměli rádi, prohlásil: „Jenže někteří ho poslouchali a umřeli – třeba můj táta,“ uvedl na Twitteru. O vlivu lynče tehdy nepadla zmínka.

Webu Expres.cz pak svá slova dovysvětlil. „Nejde jen o Flegra, ale on měl ty nejšílenější vize a otec, když na něj přišla deprese, opakoval jeho slova, například to s těmi mrazáky. Říkal jsem mu, ať to nebere vážně, ať to pouští jedním uchem tam a druhým ven. On si ale myslel, že mu něco tajím. Říkal jsem mu, že 14. března 2021 se to zlomí, bohužel se této fáze nedožil,“ prohlásil Šumcler v té době.

„To není jenom můj otec, takových lidí je hrozně moc. Pod vlivem mediální masáže ztratili chuť žít. Báli se vycházet a jediné, co mohli dělat, bylo koukat na televizi. Tam slyšeli, že Ostrava nestíhá spalovat mrtvoly, a tak ten život vzdali. Někteří se stihli nakazit covidem-19, takže oficiálně zemřeli na covid. Můj otec není v covidové statistice, byl negativní do konce života,“ dodal tehdy.

Kritika během covidu

Šmucler během pandemie kritizoval příliš přísné restrikce Babišovy vlády, protože zbytečně poškodila ekonomiku, a také to, že se stát nestaral o lidi s covidem, nevolal jim a neinformoval je, jak se mají léčit. Nebo že se víc nezaměřil na nejvíc ohrožené občany. Také se mu nelíbilo, jak vláda a odborníci stále dokola strašili obyvatelstvo. „Proto jsem se snažil mluvit pozitivněji. Panovala hysterie,“ vysvětloval později slova například o tom, že jde jen o těžší chřipku. Znepokojovalo ho také to, že lidé se ze strachu báli jít na preventivní vyšetření ohledně rakoviny s tím, že pak už bude pozdě. Bál se zanedbané prevence. Toto jeho varování se bohužel skutečně potvrdilo, jak upozornila Česká televize.

Vědecký spolek Český klub skeptiků Sisyfos mu přesto za údajné dezinformační aktivity a postoje k pandemii covidu-19 udělil titul Gardista (odborná elita) Bludné pěchoty v mimořádné kategorii družstev bludných coviďáků. Sám stomatolog nicméně tvrdí, že v Německu ho za přístup ke covidu ocenili skutečně.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy