Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 MS v hokeji 2024 Survivor 2024 - aktuálně

Roky sedí ve vězení, teď jim svitla naděje: Soud řeší muže zavřené za vraždu staříka ve Zlíně

Vražda ve Zlíně: Maroš Straňák a Davida Šimon desítky let sedí ve vězení, teď jim svitla naděje
Zdroj: Profimedia
soud

Dva muži, kteří šli do vězení na dlouhé roky za vraždu sedmasedmdesátiletého muže na Zlínsku, mají další naději na propuštění. Obhajoba Maroše Straňáka a Davida Šimona zpochybňuje nepřímé důkazy, na základě kterých byla dvojice odsouzena na 24,5 a 20,5 roku do vězení. O obnovu řízení už muži podle ČTK několikrát žádali. 

Oba muži byli odsouzeni na základě pachových stop a také svědectví jednoho ze Straňákových spoluvězňů. Tomu se údajně jeden z mužů na cele k vraždě přiznal, ačkoliv obžalovaní muži tvrdí opak. Přiznat se měl i bratrancovi prvně zmíněného spoluvězně. Jejich výpovědi obhajoba obou mužů zpochybnila. Oba se nyní domáhají obnovy řízení, dlouhodobě tvrdí, že vraždu nespáchali, uvedla ČTK. Případem se také intenzivně zabývaly reportérky Seznam Zpráv, které u soudu figurovaly jako svědkyně.

Svědci dostali odměnu?

V případě Milana Rakaše reportérky podle ČTK tvrdí, že mu soud v minulosti krátce před jeho svědectvím proti Straňákovi ze zdravotních důvodů přerušil trest vězení, který si odpykával za investiční podvod. Do vězení už se poté nevrátil. Rakaš ale odmítl, že by propuštění mohlo být odměnou za jeho předchozí svědeckou výpověď. Uvedl, že má přetrvávající zdravotní potíže s jícnem. Vyplývá to i z listin, kterými se soud dnes zabýval. Šlo zejména o opakovaná rozhodnutí soudu o přerušení Rakašova trestu, který se při svém rozhodování opíral o lékařské zprávy, zprávy lékařské komise z věznice i názory znalců.

Před měsícem byl tak případ znovu otevřen a už tehdy prohlásil obhájce obou mužů, že je "zřejmě všechno jinak." Podání návrhu na obnovu řízení tehdy odůvodnil Straňákův obhájce Josef Bartončík tím, že se obhajobě dostal do rukou materiál od novinářek, které zpochybnily hodnověrnost tehdejších svědků. Šimonův obhájce Robert Cholenský navíc opět kritizoval metodu pachové identifikace stop.


Brutální útok

Podle dřívějšího rozsudku napadli Straňák a Šimon sedmasedmdesátiletého důchodce v jeho vlastním domě koncem roku 2011. Útočníci seniora surově bili po celém těle, škrtili ho a kopali. Podle znalců mu zasadili desítky ran, kterým stařík na místě podlehl. Z domu si odnesli věci za desítky tisíc korun.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy