Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Rodný dům Adolfa Hitlera dostane nový účel: Budou se tam školit policisté o lidských právech

Rodný dům Adolfa Hitlera v rakouském Brunově.
Zdroj: Profimedia.cz
Předchozí Další
+ Další 2 fotografie
budova

Rodný dům Adolfa Hitlera na německo-rakouské hranici bude využíván pro policejní školení o lidských právech. Po letech sporů o to, co s budovou bude, a po nuceném odkupu vládou se tak rýsuje řešení. Píše o tom britská BBC.

Dům v rakouském Brunově, ve kterém se narodil nacistický vůdce Adolf Hitler, bude využívat policie pro školení nových kolegů v oblasti lidských práv. Jde o poslední zvrat v dlouhotrvajícím sporu o to, co s nechvalně proslulým domem bude. Stavební práce na přestavbě domu by měly začít letos na podzim.

Vláda koupila budovu na základě nařízení o nuceném odkupu v roce 2016 po dlouhých jednáních. Bývalý diktátor se narodil roku 1889 v horním patře, které měla jeho rodina tehdy pronajaté, píše BBC.

Během války šlo o svatostánek

Plány však i nadále vzbuzují kontroverzi. Někteří Rakušané chtějí dům zbourat a odborná komise před lety rozhodla o jeho demolici, aby se z něj nestalo místo setkávání neonacistů. Podle kritiků by to však znamenalo popření rakouské minulosti. Další názory uvádějí, že by budova měla být využita jako prostor ke smíření nebo jako sídlo charitativní organizace.

Jak uvedla rakouská televizní stanice ORF, podle nejnovějšího plánu by měly být stavební práce dokončeny do roku 2025 a policejní sbor by se měl nastěhovat během následujícího roku.

Za nacistické vlády se Hitlerův rodný dům proměnil ve svatostánek a město přitahovalo vlny turistů. Paradoxem však je, že sám nacistický vůdce v místě bydlel jen několik prvních měsíců svého života. Když nacisté v roce 1944 začali ztrácet kontrolu nad rakouským územím, byla budova zabedněna.

Vláda musela za dům zaplatit desítky milionů korun

Rakouská vláda si dům po desetiletí pronajímala od jeho bývalé majitelky Gerlinde Pommer ve snaze zastavit krajně pravicovou turistiku. Dům chvíli využívala charitativní organizace jako denní stacionář pro lidi se zvláštními potřebami, dokud majitelka nezablokovala jeho budoucí rekonstrukci.

V roce 2016 vláda přijala zákon, který jí umožnil dům zabavit výměnou za odškodné ve výši více než 800 tisíc eur (téměř 19 milionů korun). Jak tehdy napsal server Politico, o tři roky později ministerstvo vnitra oznámilo plány na přeměnu domu ze 17. století na policejní stanici.

Rakousko bylo v roce 1938 anektováno nacistickým Německem a po desetiletí se prezentovalo jako jedna z prvních obětí režimu. Mnozí obyvatelé však tehdy tento krok, známý jako anšlus neboli připojení, uvítali. Rakousko začalo mluvit o své spoluvině na nacistických zločinech až později.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy