Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Rétorika eskaluje, Putin hraje vabank, komentuje pro eXtra.cz projev ruského prezidenta analytik

Válka na Ukrajině: Vladimir Putin hraje vabank, komentuje projev analytik
Zdroj: Profimedia/Se souhlasem AMO/Koláž eXtra.cz
Předchozí Další
+ Další 3 fotografie
rusko

"Ten projev nebyl příliš překvapivý," hodnotí pro eXtra.cz vystoupení ruského prezidenta Vladimira Putina u příležitosti připojení anektovaných ukrajinských území Pavel Havlíček z Asociace pro mezinárodní otázky. Putinova rétorika podle něj eskaluje už nějakou dobu a aktuální vystoupení jen pokračuje v nastoupeném trendu. Pozice ruského prezidenta však již není tak neotřesitelná, jako byla ještě před pár měsíci.

"Já si myslím, že ten projev nebyl překvapivý tím vyzněním. Pokud se ohlédneme za tím předchozím projevem, tak už ten vlastně naznačoval mnohé z těch věcí, tedy že Rusko není jenom v konfliktu s Ukrajinou, ale i s dalšími zeměmi Západu, a hodně tam byly tehdy zmiňovány Spojené státy," komentuje pro eXtra.cz aktuální projev ruského prezidenta Vladimira Putina analytik Pavel Havlíček z Asociace pro mezinárodní otázky.

Rétorika Putina eskaluje

"Ta rétorika však eskaluje, trochu odchází od Ukrajiny k samotným Spojeným státům americkým nebo Evropské unii a NATO. V poslední době se také hodně zmiňuje třeba i otázka jaderného zastrašování, respektive odstrašování v této souvislosti. Takže je tady celá řada pojítek a nějakých mostů na to, aby se přiživil ten tradičně poměrně silný antiamerikanismus v ruské společnosti," pokračuje Havlíček.

Podle něj jde nejen o izolaci Ruské federace a ruských občanů, ale také o snahu zastrašit obyvatelstvo údajnými hrozbami ze strany západního společenství. Začlenění nových území tak podle Havlíčka projde celým schvalovacím procesem poměrně rychle.

Putin však už není tak silný, jako byl ještě před pár měsíci. "Uvnitř ruské společnosti vyvolala mobilizace poměrně rozjitřené vášně. Ta tenze je ventilována různými způsoby a viděli jsme celou řadu útoků na verbovací a náborová střediska. Viděli jsme útěky do zahraničí, viděli jsme třeba na Severním Kavkaze, konkrétně v Dagestánu i celou řadu iniciativ o nějaké povstání a stavění se proti té centrální vládě v Moskvě," upozorňuje analytik, který dodává, že pochybnosti ohledně způsobu vedení války už vyjadřují i vysocí představitelé režimu, jako třeba předsedkyně horní komory ruského parlamentu. Ta kritizovala, že jsou rekrutováni i muži, kteří nesplňují dané podmínky.

Ruský vůdce přichází o podporu

Určitý vzdor pak zaznívá i od tradičního Putinova spojence, čečenského vůdce Ramzana Kadyrova. "Je tam tedy určitě snaha, jak v tomhle projevu, tak už i v těch předešlých, apelovat na určitou národní jednotu, na apel vůči té společné agresi, které mají Rusové čelit ze strany Západu," upozorňuje Havlíček.

Anektováním dalších území Putin podle něj vtahuje konflikt dovnitř Ruské federace, což je velmi riskantní krok. Podle nezávislých průzkumů centra Levada dřívější velmi vysoká podpora Putina i samotné války začíná v Rusku klesat. "Nyní se dává do pohybu něco velmi nepopulárního a ruská společnost je v tomto rozdělena."

A co znamená páteční krok pro samotnou válku? Zlom nebude podle Havlíčka příliš zásadní. "Ukrajinci budou pokračovat v osvobozování svého území. To dali najevo i útoky na Krym, který Ukrajinci stále považují za vlastní a považují za legitimní tam vést konflikt. Takže ani tato eskalace Ukrajince od dalších bojů neodradí," dodává analytik.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy