Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Reportéři eXtra u hranic s Ruskem: Putinovi vojáci nechali u Charkova spálenou a podminovanou zem

Rusové za sebou nechali spálenou zemi.
Zdroj: eXtra.cz - Jiří Masojídek
+ Dalších 60 fotografií
válka

Po ústupu Rusů od Charkova zůstala takřka spálená země. Okupační jednotky směrem od ukrajinské metropole k severním hranicím zničily či alespoň poničily snad každý dům. A je jedno, jestli jim stál v cestě, nebo nikoliv. Oblast je navíc silně zaminovaná, což komplikuje návrat místních, kteří se alespoň podél hlavního tahu na sever snaží opravit to, co po okupantech zbylo. To, jak oblast vypadá, zachytili reportéři eXtra.cz, kteří se dostali téměř k hranicím Ukrajiny s Ruskem.

Když před dvěma lety vypukla válka na Ukrajině, hlavními cestami ze severních hranic Ukrajiny táhly na Charkov tisíce okupantů. Dnes toto území kontroluje ukrajinská armáda, moc lidí zde ale nepotkáte. V oblasti žily před konfliktem desetitisíce lidí, po úprku před ruskými silami se však nemají k čemu vracet. Takřka nic zde totiž nezbylo.

Když jsme vyjížděli z Charkova, každý druhý dům nesl menší či větší šrámy nejen po bombardování, ale i po střelbě z těžkých samopalů a tanků. S ani ne každým dalším kilometrem se obrázek mění. Prakticky každý dům je zničený do základů, a to nejen podél hlavních silnic, ale i tam, kam se z nich dá dohlédnout. Všechno jsou to přitom rodinné domky, chaty, občas malé obchody či benzínka.

Rusové zkrátka ničili vše, co spatřili, o čemž svědčí to, že většina domů je zasažená právě ve směru k ruským hranicím. Některé domy pak mají díru skrz naskrz, jelikož je prostřelil tank. Snad jediné budovy, které zůstaly ušetřeny, jsou kostely. Vše ostatní od předměstí Charkova po hranice s Ruskem lehlo popelem, v lepším případě "jen" přišlo o střechu či některé stěny.

Rusové povraždili ošetřovatele zoo

Řádění Rusů dokládá i to, co se stalo malé zoo Feldman Ecopark, která leží u obce Lisne. Když jednotky, jež měly v plánu do tří dnů dobýt Charkov, dorazily k zařízení, nemilosrdně postřílely šest ošetřovatelů. Ti totiž odmítali opustit svěřená zvířata. Rusové jejich těla ani nezakopali, což potvrdili ukrajinští vojáci, kteří oblast o několik měsíců později osvobodili.

Reportéři eXtra.cz na Ukrajině

Náš tým zpravodajů se opět vydal na Ukrajinu, kde již téměř dva roky zuří válka. Fotoreportér Jiří Masojídek a reportér Jiří Charvát během své cesty navštíví Kyjev, Dnipro a Charkov. Zmapují každodenní život místních, dopady ruské agrese na zmíněná města a celkovou atmosféru.

Všechny články najdete zde.

Zoo je v současnosti otevřená, byť Rusové vypálili několik budov. Lidé sem ale stále jezdí, přispívají na chod a především uctívají památku zmasakrovaných ošetřovatelů. Jejich vraždu připomíná nejen tabule s tvářemi obětí, ale i označené díry po kulkách ve zdech a cedulích.

Oblast je zaminovaná

I když se do některých míst vrací pomalu život, většina zůstává stále opuštěná. Návrat totiž znemožňuje všudypřítomné riziko. Oblast je těžce zaminovaná, jak mimochodem upozorňují cedule podél silnic, navíc v domech a jejich okolí leží i nevybuchlá munice. Ukrajinská armáda ale výbušniny zatím nelikviduje a má pro to dobrý důvod. Obává se totiž návratu Rusů, jelikož i Vladimir Putin se nechal opakovaně slyšet, že jeho cílem je do roku 2026 dobýt právě Charkov. Miny tak v takovém případě ztíží postup okupantů.

Válka na Ukrajině

Válku na Ukrajině rozpoutalo Rusko ve čtvrtek 24. února 2022 v ranních hodinách.

V Rusku se o tomto aktu válečné agrese mluví jako o "speciální vojenské operaci na Ukrajině". Jde o vyvrcholení rusko-ukrajinské krize a zároveň největší konflikt na území Evropy od konce druhé světové války.

Mohlo by vás zajímat:

Volodymyr Zelenskyj | Vladimir Putin | Wagnerova skupina | Jevgenij Prigožin | Válka v Izraeli

Související články

Další články

Nejnovější kauzy