Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Reportér eXtra.cz v potravinové bance: Nouze zasáhla hlavně samoživitelky. Bez pomoci se neobejdou ani někteří důchodci

Fronta se táhne až skoro ke vchodu.
Zdroj: Extra.cz/Martin Procházka
Předchozí Další
+ Dalších 5 fotografií
sbírka

Současná ekonomická situace tvrdě dopadá na zranitelné skupiny obyvatel. Inflace žene ceny potravin raketovým tempem vzhůru a mnoho lidí má problém zaplatit základní potřeby. Potravinové banky tak ve svých výdejních centrech musejí počítat se stále delšími frontami zájemců. "Nejvíce chodí matky s dětmi a senioři, asi 10 procent zájemců pomoc ve skutečnosti nepotřebuje," říká v reportáži eXtra.cz přímo z výdejního místa ředitelka pražské Potravinové banky Věra Doušová.

V slunečném pondělním dopoledni jedna ze zapadlejších vršovických ulic nenabízí příliš podnětů k vytržení z běžné denní rutiny. Pokud však příchozí zahne do jednoho z nenápadných dvorů, naskytne se mu hned jiný obrázek. Dlouhý had lidí čekajících před okýnkem vydávajícím potravinovou pomoc se táhne skoro až ke vchodu do dvora.

Jsem na všechno sama, nevím, jak nakrmit své tři děti

"Zkuste to první sobotu v měsíci na tom kopečku, jak je Viktoria Žižkov, tam nemusíte dokazovat nic," radí starší žena jiné ženě, kde může dostat potraviny bez prokazování toho, že je v nouzi. "Teď jsem dostala rýži, olej, paštiku... Jsem sama, manžel mi umřel, přítel mi také umřel. Pro mě a pro mé tři děti mám jednu tašku. Myslíte, že mi to pomůže?" říká nám druhá z žen, s čím se v současnosti potýká. "Mám nacpat děti čínskýma polívkama?" dodává zoufale, načež jí první žena nabízí část potravin ze svého balíčku s tím, že ona to potřebuje více.

"Jsem tu podruhé, poprvé před dvěma měsíci. Je to taková nouzovka," tvrdí nám dle vzhledu zhruba padesátník, který už si vyzvedl svůj balíček. "Bude hůř, bude mraky zboží, ale nikdo to nebude kupovat," nabízí temnou předpověď. Sám se nyní potýká se ztrátou dokladů, kvůli kterým si nemůže vyzvednout peníze na poště. "Když se uskromním, tak to vyjde, ale je to těžké," odpovídá na otázku, jak se vypořádává se současným nárůstem cen potravin.

"Proč mají Ukrajinci přednost?"

Záhy však přenese řeč na jiné téma: "Ta Ukrajina je na jednu stranu neštěstí, ale když vidíte, co tu někteří předvádí, chlastaj, napadají lidi. Už je to únavný," dává najevo, že pomoc Ukrajincům prchajícím před válkou nese spíše nelibě. "Proč oni maj přednost? MHD zdarma? Proč já mám platit na někoho? Já jsem tady taky socka. Ukrojili si moc velký krajíc," lamentuje směrem ke krokům současné vlády s tím, že se situace "nakypí a budou nepokoje".

Do debaty se zapojuje další muž, který popisuje, že velký problém je i v tom, že úřady v současné době nestíhají. "Prvního března jsem žádal sociálku a dostal jsem peníze až 15. dubna," popisuje dlouhou dobu vyřizování žádostí.

Žadatelů stále přibývá

To už ale přichází ředitelka pražské Potravinové banky Věra Doušová, která nám začne vysvětlovat, jak vlastně celý systém funguje. Každé pondělí rozdávají potraviny ve Vršovicích, každé úterý pak ve středočeských Zdibech pro žadatele ze Středočeského kraje. Počet lidí se dle Doušové zvyšuje týden od týdne, protože se zdražuje. "Největší skupiny jsou matky s dětmi a senioři. Procentuálně zhruba 60 procent ženy s dětmi, 30 procent senioři a 10 procent skupiny, kterým bych pomoc ani nedala. Nikdy nepracovali a nikdy nebudou," popisuje Doušová strukturu žadatelů.

Jak už zaznělo výše, každý žadatel o potravinovou pomoc musí doložit, že na ni má nárok. Bez potvrzení od sociálky balíček nedostane. A co vlastně potravinové balíčky obsahují? Jde o základní potraviny, jako jsou konzervy, těstoviny, rýže nebo olej. Mezi potravinami jsou ty, které by supermarkety jinak musely vyhodit, ale podle zákona je musí darovat. Jde například o ovoce a zeleninu nebo mléčné výrobky. Dostanou se sem také ty, kterým se blíží expirace, jsou natržené nebo mají jinou než stanovenou gramáž.

"Je to pořád na hraně, rozhodně nemáme tolik, kolik potřebujeme," popisuje Doušová, která zároveň oceňuje drobné dárce. "Lidé jsou solidární a sami přinesou to, co nám chybí," dodává žena, která se pomoci potřebným věnuje už 12 let.

Ze žadatelů zaměstnanci potravinové banky

Nevraživost některých žadatelů vůči Ukrajincům Doušová nechápe, načež zmiňuje, že naopak následkem příchodu Ukrajinců do České republiky se navýšil i počet darů její organizaci. "Zrovna nám volala nějaká škola, že udělala sbírku. Je to taková okamžitá pomoc, kterou nyní velmi oceňujeme," popisuje s tím, že dary potravin uvítají vždy.

Potravinová sbírka za týden rozdá 1500 balíčků. "Začínali jsme s padesáti. Moji zaměstnanci jsou z 90 procent lidé, co si sami původně chodili pro balíčky. Třeba jeden byl rok nemocný, měli čtyři děti, o všechno přišli, odstěhovali se do holobytu. Pak se u nás stali nejprve dobrovolníky, následně brigádníky a pak nastoupili na plný úvazek," zmiňuje Doušová, jak její organizace pomohla některým lidem se znovu postavit na nohy. Bohužel však s narůstajícími počty žadatelů už dnes na rozhovory s nimi nezbývá čas.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy