Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Jaromír Soukup Festival Karlovy Vary 2022

Reportáž: Uctění parašutistů za účasti Zuzany Čaputové provázel déšť a vyřvávající ostudy

Zuzana Čaputová na pietním aktu.
Zdroj: Extra.cz/Martin Procházka
+ Dalších 12 fotografií
výročí

Slavnostní uctění hrdínů československého odboje na pražské Ohradě za účasti politických špiček mělo poměrně rozpačitý průběh. Nemohla za to však slovenská prezidentka Zuzana Čaputová ani nikdo z hostů a dokonce ani nepříjemný déšť, ale parta křiklounů, která ceremoniál narušila svou přítomností. Reportér eXtra.cz byl celé události přítomen.

Zatímco dopolední akce k uctění parašutistů padlých při atentátu na zastupujícího říšského protektora Reynharda Heydricha se nesla v duchu sounáležitosti, odpolední ceremoniál už měl poněkud jiný průběh.

Ještě před příjezdem slovenské prezidentky Zuzany Čaputové na pražskou Ohradu, kde se akce konala, začalo pršet. I přes nepřízeň počasí však přítomné obveseloval sbor dudáků. K tomu si mohli příchozí prohlédnout výstavu na téma československého odboje. Právě na pražském Žižkově, kde ceremonie probíhala, totiž atentátníci na Heydricha celou akci plánovali za pomoci místních, kteří jim poskytli úkryt.

Populistické výkřiky rádobynacionalistů

Krátce po 15. hodině začala oficiální část akce s projevy vrcholných politiků. U pultíku se vystřídala předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová, ministr vnitra Vít Rakušan nebo starosta Prahy 3 Jiří Ptáček. Někteří z nich si však vysloužili bučení a nadávky od nově se objevivších prorusky orientovaných příchozích, z nichž část měla transparenty a kteří celou akci narušili.

"Nebyli to jen parašutisté, kdo byl součástí toho celého úspěchu a celého úspěšného odboje. Byla to celá řada civilních pomocníků, mnohdy žen a dětí, kteří v sobě to hrdinství objevili. Nikdo z nás neví, jestli by v těžké době uspěl nebo neuspěl," uvedl Rakušan, načež se ostře pustil do příchozích křiklounů.

"Když jsme tady před chvílí slyšeli podobné výkřiky. Ne, my podporujeme svobodnou Ukrajinu! My podporujeme zemi, která se brání ruské agresi. My podporujeme zemi, která teď ukazuje, že výzvy totality a útoky proti svobodě a demokracii nekončí. Ta země nám ukazuje, jak se dá i v této době projevit hrdinství. To nejmenší, co pro ně můžeme udělat, je postarat se o jejich ženy a děti, a to přes různé populistické výkřiky rádobynacionalistů dělat budeme. Lidi, kteří to nechápou, nejsou vlastenci, ale ukřičení nacionalisté. Sláva Ukrajině a hrdinům druhého a třetího odboje!" nenechal se Rakušan vykolejit.

Zuzana Čaputová pak přednesla krátký projev, kde zmínila význam této historické události s přesahy i pro současnost. "Pokud čelíme zlu, je potřeba se mu jednoznačně postavit," uvedla slovenská prezidentka. Následovalo slavnostní položení věnců na počest padlých odbojářů.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy