Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

REPORTÁŽ: Roberta Fica čekalo na Hradě chladné přijetí. Petr Pavel nenařídil žádné pocty, volno dostaly i stráže

REPORTÁŽ: Robert Fico přijel na Pražský hrad: Čekalo ho chladné přijetí bez ceremoniálu
Zdroj: Profimedia.cz / eXtra.cz
+ Dalších 5 fotografií
rozpačitá návštěva

Slovenský premiér Robert Fico dorazil na Pražský hrad. Zatímco když přijíždějí jiní státníci, jejich přijetí u prezidenta je v drtivé většině případů spojeno s řadou oficialit, Ficova kolona přisvištěla na Hrad rychle a bez velkých okolků. Jako by bylo vidět, že vztahy mezi oběma muži nejsou zrovna ideální. Redakce eXtra.cz byla u toho.

Pražský hrad, pátek a čtrnáct hodin odpoledne. Když se připravují jiné státnické návštěvy, na první pohled poznáte, že se bude něco dít. Hlavní vjezd z Hradčanského náměstí bývá zablokovaný a všude jsou zástupy novinářů. Ne tak ale dnes. Jak avizovala prezidentská kancelář, tentokrát u přijetí slovenského premiéra novináři být nesměli. Dost možná proto, že vztahy obou státníků, prezidenta Petra Pavla i premiéra Roberta Fica, utrpěly několik vážných trhlin a administrativa se bojí zhoršení vztahů se Slovenskem. Zkoušíme se ptát přítomných policistů, kudy by měl premiér přijet, nicméně jsou tradičně skoupí na slovo.

Rychle dovnitř, bez ceremoniálů

Téměř na minutu přesně slyšíme na jednom z nádvoří sirény, policisté se rozestupují a přijíždí kolona vozidel. Jeden z bavoráků zastavuje u bočních dveří, a než jej stačíme fotoaparátem alespoň zachytit, Fico doslova vbíhá do prostorů Hradu. Je vidět, že rozhodně nestojí o pozornost lidí, tím méně o tu mediální. Tohle je poprvé, co v období prezidenta Pavla vidíme, že v jeho okolí mohou panovat také napjaté vztahy.

Spory měli už dříve

Oba státníci si diplomaticky vjeli do vlasů před několika týdny. Petr Pavel totiž vyjádřil pochybnosti nad česko-slovenskými vztahy v případě Ficova volebního vítězství. "To by jistě v případě jeho zvolení a získání důvěry do určité míry narušilo i vztahy mezi námi, protože bychom se na některé zásadní věci dívali jinak," komentoval případnou Ficovu výhru. Ten si to ale nenechal líbit.

"Není zhoršení vzájemných vztahů, kterým strašíte slovenského voliče kvůli našim jiným názorům, příliš velkým rizikem? Není to obrovskou cenou za malou službu, kterou děláte prezidentce Zuzaně Čaputové?" ptal se Fico nepřímo Pavla na videu, které uveřejnil. Podle portálu Novinky.cz Petr Pavel před nynější návštěvou dokonce uvažoval o tom, že se s Ficem nesejde. Na dnešek měl totiž úplně jiné plány. Tyto úvahy mu nakonec podle webu rozmluvila právě slovenská prezidentka Čaputová.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy