Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

REPORTÁŽ: Pohřeb knížete Schwarzenberga plný emocí. Plačící dav lidí u obrazovky i uctění památky dýmkou

+ Dalších 116 fotografií

Katedrála sv. Víta na Pražském hradě se zaplnila smutečními hosty, kteří přišli vzdát hold a naposledy se rozloučit s exministrem a prezidentským kandidátem Karlem Schwarzenbergem (†85). Poslední sbohem přišla dát jak rodina a přátelé, tak i vrcholní politici a hvězdy českého šoubyznysu v čele s herečkou Jitkou Čvančarovou, jež zazpívala hymnu. Ti, kdo pozvánku neměli, mohli obřad sledovat na Hradě prostřednictvím velké obrazovky. Na místě byla i redakce eXtra.cz.

Stovky lidí se i přes nepřízeň počasí sešly na Pražském hradě, aby sledovaly poslední rozloučení s knížetem a politikem Karlem Schwarzenbergem přes velkou obrazovku. "V obřím davu se mísili lidé, kteří sem přišli kvůli Schwarzenbergovi. Jsou tu jednotlivci, páry i celé rodiny, kteří se zaujetím a beze slov sledovali více než hodinu a půl trvající mši. Někteří se neubránili slzám," uvedl reportér eXtra.cz, který byl celou dobu na místě.

Zapálení dýmky na památku knížete

Jeden muž prý dokonce uctil památku knížete a exministra zapálenou dýmkou, která pro zesnulého byla tak typická. "Přítomní nejčastěji vyzdvihovali laskavost a osobitost coby Schwarzenbergovy kvality, kterých si nejvíce cenili. Oceňují i jeho neskrývané evropanství. Někteří dokonce uvedli, že vzhledem k významu osobnosti politika očekávali větší účast," popsal náš reportér pocity lidí z místa dění a doplnil, že i tak byla přední část Hradčanského náměstí zaplněna davem.

Pár lidí reagovalo pro některé překvapivě, že smutek necítí. "Ztrátu Karla Schwarzenberga považují spíše za završení určitého období, v němž se Česká republika nacházela a těšila se významu v evropském prostoru," doplnil reportér eXtra.cz. Když vynášeli rakev s knížetem řada lidí zapalovala svíčky. Kolem pohřebního auta se pak utvořil hlouček, který chtěl naposledy exministrovi zamávat.


Obřad plný celebrit a politiků

Už od 10. hodiny se začali k pražskému hradu sjíždět jak vrcholní politici, tak i hvězdy českého šoubyznysu. Ze známých osobností přišla dát poslední sbohem například Eva Holubová, kterou doprovázel její syn, dále pak herci Bolek Polívka, Aňa Geislerová, Ester Geislerová, Zuzana Stivínová i Jitka Čvančarová.

Z řad politiků dorazili do katedrály ministr zdravotnictví Vlastimil Válek, premiér Petr Fiala, šéf Pirátů Ivan Bartoš, exprezident a Schwarzenbergův protikandidát v prezidentských volbách Miloš Zeman a prezidentský pár Petr a Eva Pavlovi, kteří dorazili po boku slovenské hlavy státu Zuzany Čaputové.

Na všechny přítomné smuteční hosty se můžete podívat v galerii.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy