Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

REPORTÁŽ Odboráři prošli Prahou: Středula v čele, výhrůžné transparenty a komunisté se Semelovou

Demonstrace v Praze.
Zdroj: koláž eXtra.cz/Jiří Masojídek
+ Dalších 35 fotografií
protest

V Praze se odehrává velká demonstrace odborů. Protestují nejen učitelé, ale i další odborové svazy. Chtějí dát vládě Petra Fialy najevo, že se jim nelíbí snižování životní úrovně Čechů, a protestují také proti vládnímu konsolidačnímu balíčku. S odboráři vyšli také politici, v čele protestu se objevil Josef Středula. Početné zastoupení v davu měli také komunisté a vidět byly i vlajky sociálních demokratů. Redakce eXtra.cz byla celý den na místě.

Pondělí, půl desáté ráno, Palachovo náměstí před Filozofickou fakultou Karlovy univerzity. Zatím je tu naprostý klid, a kdyby tu nebyly tři stánky označené logy odborových svazů a asi třicet lidí ve svítivě žlutých vestách, nebylo by se tu nic divného. "Zatím všechno vypadá dobře. Rozhodně se nesnažte řešit žádné konflikty, od toho je tu policie, máme kontakt přímo na velitelku týmu," hlásí pořadatelům poslední informace jedna z hlavních organizátorek. Člověk by podle pár šourajících se skupinek neřekl, že je den velkého protestu.

Přišly tisíce lidí

Když se ale na stejné místo podíváme asi po dvou hodinách, kolem poledne již náměstí téměř praská ve švech. Je tu mnoho transparentů, u některých je poznat, že jsou profesionálně vyrobené, u mnoha jiných je vidět. že je jejich nositelé vyráběli sami. Věkové složení je také různé. Jsou tu vidět lidé těsně nad dvacet let s transparenty, že řešení špatného vzdělání je volit levici, ale také mnoho lidí středního až důchodového věku, kteří jsou nespokojeni se snížením své životní úrovně. Všichni ze selhání viní vládu. "Vy popravíte stát, my popravíme vás," stojí na jednom z transparentů.

Když pozorujeme dav demonstrantů, najednou ho jako pochodující vojáci protnou členové KSČM. Oproti minulé odborářské demonstraci, kdy měli vlajky hrdě označené logem své domovské strany, teď zvolili nenápadnější rudou bez loga. Návleky na ruku s nápisem KSČM nesmějí chybět. Mezi komunisty dorazila i bývalá funkcionářka Marta Semelová, známá svými kontroverzními výroky o Miladě Horákové či sovětské invazi.

Máme se hůř a hůř, stěžují si

Proti čemu lidé protestují? "Hlavně chceme, aby si ti nahoře uvědomili, že nám je hůř a hůř. Mají astronomické platy, chápu, že oni na té částce nějaké zdražování nebo inflaci nepoznají. Ale my teda sakra jo," říká nám mladá žena s transparentem. Pracuje v pražské základní škole v jídelně a její výplata je šestadvacet tisíc hrubého. S tím podle sebe v Praze důstojně nevyžije.

Těsně předtím, než se dav vydá na cestu, doráží do jeho čela odborářský boss a neúspěšný kandidát na prezidenta Josef Středula. Když se člověk dívá na to, jak obrovskou podporu mezi lidmi má, sám sebe se ptá, kolik těch, kteří si teď s ním nadšeně třesou rukou, dalo při prezidentských volbách přednost Andreji Babišovi, který byl prostě jen více vidět a slyšet.

Míří na Malostranské náměstí

Dav odchází a míří velkým okruhem na Malostranské náměstí, kde se setká více dílčích demonstrací proti vládě, které se dnes v Praze konají. My události dál sledujeme přímo na místě. Na fotoreportáž z demonstrace a další transparenty se můžete podívat v galerii.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy