Trendy
Výměna manželek 2024 válka na Ukrajině Survivor 2024 Survivor 2024 - aktuálně

REPORTÁŽ: Navštívili jsme bydliště Petra Pavla: Zpověď sousedů, se kterými chodí na pivo a kdo mu fandí v jeho ulici

REPORTÁŽ: Petr Pavel a jeho Černouček. Co o něm říkají jeho sousedé
Zdroj: Profimedia.cz / koláž eXtra.cz
+ Dalších 9 fotografií
reportáž

Zatímco Andrej Babiš bydlí v pražských Průhonicích, rezidentní obcí Petra Pavla je vesnička Černouček na hranicích Středočeského a Ústeckého kraje s necelými třemi sty obyvateli. Právě tady Petr Pavel s manželkou Evou zakotvil. Jak se vedle prezidentského kandidáta žije a co o něm říkají jeho sousedé, kteří mu dali v prvním kole skoro devadesát procent hlasů? Redakce eXtra.cz se do Černoučku vydala to zjistit.

Některá místa v sobě fakt, že jsou sídlem některého z významných politiků, prostě nezapřou. Když přijedete do Průhonic, středočeského městečka, čekali byste tam michelinskou restauraci či benzinku, kde španělský ptáček stojí 250 korun? Asi ne, přesto tam díky snaze Andreje Babiše taková místa najdete. Když mluvíte s místními, zjistíte, že návštěva takových podniků je něco, co si nemohou dovolit, a není se tak čemu divit, že ne každý Babišův nápad vítají s nadšením. Podobně by mohli mluvit i obyvatelé Hostivic, kde se ve své době podobným způsobem angažoval David Rath, jak popisují třeba Seznam Zprávy.

Může se pak stát, že ani vaši sousedé vás nechtějí za prezidenta. Přesně to se dalo pozorovat po prvním kole prezidentských voleb v Průhonicích. Jistě, není to nic zásadního pro volební výsledek, ale psychologický efekt je zdrcující, když se někdo zeptá, jak chce Babiš vládnout zemi, když jej nechtějí ani nejbližší sousedé. Pojďme se podívat, jak dopadne naše dotazování v Černoučku.

Každý člověk je dar z nebes

Když přijíždíme do vesničky, která je na dohled od bájné hory Říp, na první pohled vidíme, že tu žádnou velkou anketu neuděláme a každý člověk, kterého potkáme, bude dar z nebes. Jedeme se tedy podívat k domu Petra Pavla. Ten nás překvapuje svou skromností - vypadá prostě jako běžný rodinný baráček, kterých jsou v Černoučku desítky.

Pavlův soused odnaproti je také jediný dům, který má na sobě jakýkoli odkaz na volby. "Péťo, máme přání jediné, ať tě Hrad nemine," hlásá slogan ručně napsaný na polystyrenových deskách. V hlavách nám probíhají americké volby, kde cedule s podporou jednoho z kandidátů často zdobí předzahrádky mnoha domů. To u nás asi v módě ještě dlouho nebude.

Ve vesnici je malá prodejna, otevřeno má denně od šesti do jedenácti dopoledne. Vedle malá hospůdka, opodál skromný obecní úřad. To je kompletní seznam veřejných služeb, které mají obyvatelé k dispozici. Drtivá většina z nich evidentně pracuje v přilehlých městech nebo v Praze a obchůdek tak slouží zřejmě hlavně těm dříve narozeným. Když přijíždí autobus, v Černoučku z něj nikdo nevystupuje.

Pavel je normální člověk

Konečně potkáváme prvního živáčka. Dáma, která venčí psa, není z toho, že jsme novináři, příliš nadšená. "Vím, že tu Petr Pavel bydlí, podporuju ho, přece jen je to alespoň trochu normální člověk." Ptáme se, jestli se Petr Pavel ve vesnici nějak angažuje. "Občas ho vidíme venku, občas zajde na pivo, chová se jako normální člověk," říká žena. Ptáme se, jestli je Pavlův vliv vidět i na tom, jak to ve vesnici vypadá - ve smyslu, zda třeba "pomohl" s dotačním programem a podobně.

"Ne, proč by něco takového měl dělat? Nikdo to tu po něm nechce, určitě tu nechceme žádné výhody," odpovídá rázně paní a loučí se s námi. Po chvilce potkáváme dalšího pejskaře, tentokrát muže v důchodovém věku. Také hlasoval v prvním kole pro svého souseda. "Je to slušný chlap, občas se potkáme v hospodě. Vadí mi, že byl v KSČ, ale ke své minulosti se staví čelem, tak doufám, že mě nezklame," říká důchodce. Výhody pro Černouček nečeká, ani nechce.

Potvrzeno, tady je opravdu Pavlovo. Prezidentský kandidát si své sousedy zřejmě získal tím, že prostě nevyčnívá z řady. Jeho dům byste ve vesnici považovali za jeden z těch skromnějších. Jeho manželka Eva zasedá ve zdejším zastupitelstvu, on občas zajde mezi lidi na pivo. V jednoduchosti je někdy ta největší síla.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy