Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

REPORTÁŽ: Na známky s Petrem Pavlem se tvořily dlouhé fronty. Lidé si však na jejich provedení stěžují

Fronta na prezidentské známky
Zdroj: eXtra.cz
+ Další 4 fotografie
reportáž

Vydání prezidentských známek vzbudilo velký ohlas. Přestože bylo archů limitované série natisknuto sto tisíc, lidé na hlavní poště v Praze vytvořili dlouhou frontu. Na místě nechyběla ani redakce eXtra.cz, která se přítomných ptala, co si o novém přírůstku do světa sběratelů myslí. Názory se značně různily, a to jak na provedení samotných známek, tak při hodnocení českých prezidentů.

Zájem o Petra Pavla byl obrovský. Na hlavní poště v pražské Jindřišské ulici byly limitované známky již po deváté hodině na jednotlivých přepážkách vyprodány. Začala se tudíž tvořit fronta před koutkem prodeje filatelistických produktů, který otevíral až v 10.00.

Čekajících jsme se ptali, co na nové prezidentské známky s portrétem Petra Pavla podle výtvarného návrhu Petra Štěpána říkají. Známky jsou netradiční nejen svým moderním grafickým ztvárněním, ale i metodou, kdy poprvé nebyla u prezidentských známek využita rytina, ale namísto toho jsou vytištěné metodou ofsetu.

Je to paskvil, říkají lidé

„Je to paskvil. Vůbec se mi nelíbí,“ zhodnotil nový prezidentský výtisk starší pán ve frontě. „Když je to taková osobnost jako prezident, tak si myslím, že by ta známka měla trošku vypadat jako ty předtím, to znamená Havel, Klaus a Zeman. A ryty! Známka rytá, ne nějaký ofset, to je špatný,“ vysvětlil svůj ostrý soud.

Sběratelství známek se starý pán prý věnuje již velmi dlouho. Tento typ podle něj má reprezentovat republiku a ne být podle jeho slov takovým „cirkusem a šaškárnou“. Ani množství barevně zcela rozdílných variant se mu nezamlouvá a za vzor opět dává ryté předchozí prezidentské známky.

Na dotaz, jestli tedy arch pouze ze sběratelské povinnosti zahrne do své sbírky, pán přikyvuje: "Ano, já to budu zase posílat na Hrad, abych měl u toho autogram. Mám prezidenty skoro všechny podepsané na těchto známkách."

Hodnocení prezidentů

Blíže prodejnímu okénku jiný pán známky příliš hodnotit nechtěl, protože je prý ještě neviděl. S barevnými variacemi však tento filatelista problém neměl a poukazoval na širokou barevnou škálu Muchovy prvorepublikové série Hradčany. Na známky se těšil i z důvodu osoby pana prezidenta.

Na chybějící ryt pán říkal: "Mně by na té rytině ani tak nezáleželo, ale spíš aby to byla taková tradiční forma, prostě zoubkovaný a spíše takto bych to viděl.“ Do hovoru vstoupila i paní, která stála ve frontě před pánem. „A každá jiná finanční hodnota, jako bývaly celé řady těch známek,“ dodala, s čímž zmíněný pán zcela souhlasil.

Vzápětí se však neshodli, když pán hodnotil předchozí prezidentské známky i jejich osobnosti. „Děs. Hrůza. Stejně jako ti prezidenti,“ postěžoval si. Dodal ale, že má na mysli hlavně prezidenty Klause a Zemana. Nikoliv Václava Havla. „Ta byla vynikající, ano,“ oceňuje známku prvního porevolučního prezidenta. Jeho slova nenechala paní chladnou a zkritizovala Havlovo literární dílo, což uzavřela slovy, že lidi ho jako osobnost jenom zveličují.

Vítaná změna

Dlouhá fronta odradila další zájemce, který se představil jako Petr. Tomu se známky velmi zamlouvaly. Za sběratele se nepovažuje a ze známky měl především radost v tom smyslu, že jako volič a příznivec Petra Pavla v prezidentské volbě oceňuje hradní změnu. „Teď jsem se do toho víc nadchnul, protože jsem byl na Hradě. Vlastně jsem tam nebyl od doby, kdy tam byly ty překážky. Z takového soukromého protestu s manželkou. A tam na Hradě jsme objevili pár zajímavých známek, tak jsme si je koupili na památku. A tam nám také řekli, že začátkem června vyjde ten pan prezident,“ řekl.

Že odešel s nepořízenou, z toho si Petr nic nedělal a dodal, že manželka objednala dva archy online a další ještě přikoupí na nějaké poště osobně, ať mají i děti na památku. Aršíky by si, pokud by to bylo možné, rád nechal podepsat, ovšem nerad by zahlcoval prezidentovu kancelář. Závěrem litoval, že si nenechal podepsat známku prezidenta Havla, kterého má v úctě.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy