Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Reportéři eXtra.cz z Ukrajiny: Válka Kyjev tvrdě poznamenala, hluboké šrámy si nesou budovy i lidé

Natalja dělá dobrovolnici 7 let.
Zdroj: eXtra.cz - Jiří Masojídek
+ Dalších 32 fotografií
Reportáž

Před rokem v tuto dobu vypadal Kyjev k nepoznání. Jindy životem překypující město náhle ztichlo a jediné, co se ulicemi rozléhalo, byla střelba. Ukrajinci však srdce své země ubránili a Rusové od snah o jeho dobytí upustili, přičemž čas od času na něj vyšlou několik smrtících náletů. Reportéři eXtra.cz se proto nyní, rok po začátku války, vydali do Kyjeva, aby zachytili, jak se změnil život místních lidí.

Dříve, když chtěl člověk navštívit Kyjev, jen sedl v Praze na letadlo a za dvě hodiny byl v cíli. Dnes to však kvůli válce nejde a jediný způsob, jak se do Ruskem okupované země dostat, je autem. Před námi tak byla přibližně osmnáctihodinová cesta autem, která se kvůli zdržení na polsko-ukrajinských hranicích protáhla hned na 21 hodin.

Cesta probíhala bez sebemenších problémů. Když jsme se ale blížili ke Kyjevu, začalo přibývat takzvaných armádních checkpointů, tedy kontrolních stanovišť, kde bylo potřeba zastavit a ozbrojeným vojákům či policistům předložit pasy. Za jedinou cestu jsme takových míst projeli přibližně sedm, přičemž hned tři na nás čekala při vjezdu do Kyjeva. Zkrátka Ukrajinci si své hlavní město stále chrání.

Jinak by ale na první pohled návštěvník Kyjeva neřekl, že v zemi zuří válka. Obchody jsou otevřené, lidé se prochází v parcích a ulicemi proudí jeden automobil za druhým. Jenže to je jen zdánlivý dojem. V první řadě je ve městě mnohem méně lidí. Prakticky zde nepotkáte žádné turisty, hotely zejí prázdnotou, ani na Majdanu, nejrušnějším náměstí Kyjeva, nejsou žádné typické stánky se suvenýry. Pouliční obchodníci vymizeli. Jen v podchodech pár obchodů zůstalo a tam, kde dříve nabízeli trika s Vladimirem Putinem či matrjošky Donaldem Trumpem, dnes prodávají oblečení a věci s ukrajinskými symboly či podobiznou Volodymyra Zelenského. S ruským prezidentem zde najdete snad už jen toaleťáky.

Kyjev si nese šrámy

eXtra.cz na Ukrajině

Náš tým zpravodajů se vydal na Ukrajinu, kde již přes rok zuří válka. Fotoreportér Jiří Masojídek a reportér Jiří Charvát během své cesty navštíví Kyjev, Hostomel, Irpiň a Buču. Zmapují každodenní život místních, dopady ruské agrese na zmíněná města a celkovou atmosféru.

Všechny články najdete zde.

Další změnou jsou samozřejmě všudypřítomní vojáci v ulicích. Nejen u checkpointů, ale samozřejmě u každé vládní budovy či monumentu. Když zabrouzdáte hlouběji do města, do některých bloků vás ani nepustí. Prakticky na každé ulici jsou pak umístění oceloví ježci. Tyto zátarasy, schopné zastavit tanky, už sice nebrání v průjezdu a jsou odklizené bokem, ale jsou připravené k tomu, aby je vojáci znovu rozmístili. Kyjev je zkrátka připraven na další případný pokus Rusů o vpád, což je znát nejen v ulicích, ale především mezi lidmi. Byť na první pohled působí bezstarostně, během konverzace zjistíte, že život pod neustálou hrozbou není rozhodně žádný med.

Na vpád okupačních vojsk pak samozřejmě odkazují poškozené budovy. V centru jich je minimum, a ty, které byly zasaženy raketou, jsou v drtivé většině opravené a v bytech dříve poškozených paneláků už znovu bydlí lidé. Čím víc se ale člověk přesouvá na předměstí Kyjeva, tím víc poničených budov přibývá. Právě na okrajích města v prvních týdnech invaze probíhaly tvrdé boje, z nichž si metropole stále nese bolestivé šrámy. Na válku pak odkazují nejrůznější instalace v podobě vystavených ohořených aut či zničených ruských tanků. Ukrajinské vlajky a slogany, včetně těch náborových, jsou na každém kroku. Na Majdanu jsou už i památníky padlým, u mnohých přitom figuruje věk středoškoláků...

Město duchů

Co pro nás však bylo zřejmě nejpřekvapivější, je to, jak lidé dodržují stanné právo. V noci totiž od 23 do 5 hodin ráno platí zákaz vycházení, přičemž všechny obchody zavírají už ve 22. Ačkoliv z dob koronaviru si ještě pamatujeme, jak vypadají liduprázdné ulice, něco takového se zkrátka jen tak nevidí. Kyjev, obrovská metropole, která je běžně plná lidí, aut, ruchu a všeho možného, je po 23. hodině městem duchů. A to totálně. V Kyjevě jsme nepotkali kromě policistů a vojáků jediného živáčka, natož osobní automobil. Ukrajinci zákaz dodržují s nevídanou kázní. Projíždět obří ulice, které mají v jednom směru i čtyři proudy a jež zely prázdnotou, byl nepochybně zvláštní zážitek.

Kromě toho se ale jinak zdá, že se Kyjev z nejhoršího otřepal. Lidé se běžně prochází po ulicích a nakupují, důchodci chodí hrát šachy do parku, kde se ukazují i hudebníci a dětská hřiště, z nichž některá byla cílem ruských náletů, jsou dnes plná dětí. Ze sirén, které čas od času protnou běžný ruch města, už si nikdo moc hlavu nedělá. Jenže lidé zde vědí, že situace se může změnit lusknutím prstu a raketa přiletět právě na jejich dům. Ostatně připomíná jim to nedaleká Buča, Irpiň a Hostomel, kde některé čtvrti doslova lehly popelem. A právě tam budou směřovat naše další kroky, z nichž vám zítra přineseme další reportáž.

Válka na Ukrajině

Válku na Ukrajině rozpoutalo Rusko ve čtvrtek 24. února 2022 v ranních hodinách.

V Rusku se o tomto aktu válečné agrese mluví jako o "speciální vojenské operaci na Ukrajině". Jde o vyvrcholení rusko-ukrajinské krize a zároveň největší konflikt na území Evropy od konce druhé světové války.

Mohlo by vás zajímat:

Volodymyr Zelenskyj | Vladimir Putin | Wagnerova skupina | Jevgenij Prigožin | Válka v Izraeli

Související články

Další články

Nejnovější kauzy