Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Petr Pavel tragédie v Mostě

REPORTÁŽ: Demonstrace odborářů se zbarvila do ruda. Srdcař Středula šel s davem, Babiše vypískali

V davu bylo pořádně rudo...
Zdroj: eXtra.cz - Jiří Masojídek
+ Dalších 36 fotografií

Redakce eXtra.cz se zúčastnila demonstrace odborářů z hnutí Kovo před Úřadem vlády. Vyznačovala se velmi rozmanitým zastoupením jak protestujících, tak těch, kteří vystupovali na pódiu. Přečtěte si, jak demonstrace probíhala od samého začátku až k jejímu vrcholu, kdy se na pódiu vystřídala téměř celá opozice.

Je jedenáct hodin a my dorážíme k Úřadu vlády. Nezajímá nás tolik průvod, který se chystá na Letné, ten sem ostatně stejně dorazí, ale spíše dění na místě. Starší žena přichází s obří taškou a začíná z ní pomalu vybalovat složený petiční stánek. Tentokrát slouží pro petici, že lidé odmítají odchod do důchodu v 68 letech. Podobné stánky tu vznikají asi tři. "Ukažte, co tu máte, jdu vám to hned podepsat," hrne se starší muž v čepici hnutí Kovo k ještě nedokončenému stánku.

Připravují se i policisté a členové antikonfliktního týmu. Vzhledem k poměrně různorodému složení demonstrantů je dost možné, že budou potřeba. Celkem je tu lidí, kteří se budou starat o poklidný průběh demonstrace, několik desítek. Stejně jako brzkých příchozích, kteří nejdou s hlavním průvodem z Letné.

Ten o sobě dává poměrně brzy vědět. Na cestě k Úřadu vlády se objevuje dav o několika stovkách lidí, který drží desítky modrých praporů a transparentů. Jak se kordon demonstrantů blíží, poznáváme v jeho čele Josefa Středulu, dlouholetého odboráře a neúspěšného kandidáta na prezidenta. Jeho účast, kdy s demonstranty ušel celou cestu z Letné a chová se ke každému přátelsky, je asi nejupřímnějším projevem zájmu o lidi směrem od politiků, jaký tu dnes uvidíme.

Rudá bariéra z vlajek

Další politici si celou akci pořádně zkrátili a dorážejí až na pódium. Pod to už se hrnou demonstranti včetně mnoha příznivců KSČM, jejichž vlajky vytvoří rudou bariéru, přes kterou neprorazí ani objektivy kamer samotných organizátorů. Ti pak musí nadšené komunisty poprosit, aby vytvořili koridor, přes který by kamery viděly na pódium.

A to je dobře, protože tam se dějí věci. Kromě politických špiček, které jsme si představili v jiném článku z demonstrace, se tam totiž objevuje i vcelku nečekaná návštěva, zástupkyně demonstrujících z Francie. Ta se (samozřejmě francouzsky) představuje jako feministka a ekologická aktivistka, která bojuje proti absolutně asociální vládě prezidenta Macrona. Novináři kolem nás se začínají usmívat.

Není divu. Přiznat se na demonstraci lidí, kteří feminismus nenávidí a pocházejí z obrovské části z automobilového průmyslu, jejž se ekologická lobby snaží poměrně úspěšně zlikvidovat, to chce buď pořádnou odvahu nebo porci naprostého ignorantství. A drtivá kritika Emmanuela Macrona, kterého Andrej Babiš vzýval před volbami div ne jako svůj vzor a nejlepšího přítele, také zřejmě nebyla předsedovi hnutí ANO dvakrát příjemná.

Fiala zastoupil Tomia Okamuru

Následují projevy. Většina řečníků nepřekročí svůj stín. Babiš předvádí svou klasiku známou ze všech svých mítinků, komunistka Konečná předvádí plamenný projev jako vystřižený z období normalizace a Radim Fiala omlouvá Tomia Okamuru, který se zrovna snaží sesadit vládu na demonstraci v Ostravě. Někteří lidé začali během projevu expremiéra i hlasitě pískat.

Po plamenných projevech se dav pomalu začíná rozcházet. Nálada je smíšená. Všichni jim sice fandí, ale mnoho z nich si je evidentně vědomo, že všichni ti lidé na pódiu zřejmě s výjimkou Středuly přišli jen proto, aby si nahnali laciné politické body a řekli lidem to, co chtěli slyšet. Ve skutečnosti nic nezmění a příště přijdou znovu.

Související články

Další články