Trendy
Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci eXtra na Ukrajině Oktagon 54 Survivor 2024

REPORTÁŽ: Babišovo tajné útočiště v Mougins: Ideální zašívárna pro miliardáře

Andrej Babiš a jeho vila v Mougins: Ideální zašívárna pro miliardáře
Zdroj: eXtra.cz/Laurent Chambrial, profimedia, koláž eXtra.cz
+ Dalších 27 fotografií
reportáž

Romantické úzké uličky, vůně moře a čerstvě upečených croissantů. Redakce eXtra.cz se vydala zmapovat francouzské městečko Mougins na jihu země, kde měl expremiér Andrej Babiš honosnou vilu a michelinskou restauraci Paloma. Po čase stráveném s místními jsme se utvrdili v tom, že si současný kandidát na prezidenta vybral parádní zašívárnu. Pokud nejste místní, tak tu po vás neštěkne ani pes.  

Přijíždíme do staré části obce Mougins ve francouzském departementu Alpes – Maritimes. Zaparkujeme auto a stoupáme do mírného kopce ke vchodu do centra. Jako první nás zaujmou tři papričky v barvách francouzské trikolory. Nejde však o jedinou zeleninu, kterou ještě během naší prohlídky potkáme. Podíváme se na mapu, abychom se zorientovali, a zjišťujeme, že jde o jakýsi labyrint. Během procházky si musíte dát vztyčné body, abyste se vůbec někam dostali.

Co není francouzské, neexistuje

Musíme uznat, že místní uličky jsou opravdu malebné a klidné. Je celkem škoda, že na tak půvabném místě žijí lidé, kteří nejsou příliš otevření. A to jak ničemu, co nemá nic společného se zemí galského kohouta, tak ani nikomu, kdo není Francouz. Ale pozor! Ani Francouzi nemají vyhráno. Jestli tu chcete žít a vycházet s místními, musíte se tu narodit. Což nám potvrzuje i barman z místního podniku Pablo, kde si dáváme kávu. "Já jsem se narodil kousek od Nice a sem jezdím za prací. Dělám tu již několik let a upřímně, jsem tu pořád jako cizinec," říká číšník Maxime. "Lidé jsou tu, jak to říct slušně... zvláštní."

To poznáváme sami na vlastní kůži. Náš fotograf pochází z departementu Hautes-Pyrénées a ani on není mezi místními vřele přijat. Hned na první dobrou zjišťují z jeho akcentu, že není z Azurového pobřeží a není tedy důvod se o něj příliš zajímat.

Andrej Babiš si tak vybral skvělou zašívárnu. Mohl se tu pohybovat bez toho, aniž by si ho někdo všímal. A zdá se, že to i tak skutečně bylo. Když se místních ptáme na jeho osobu či zámeček, který stojí pár set metrů od vchodu do staré části města, dostáváme stejné odpovědi: "Nikdy jsem o Château Bigaud neslyšel, ani o pánovi jménem Babiš," říká číšník Maxime. Stejné odpovědi dostáváme i od páru, který sedí vedle nás, a postarší prodavačky, která v obci žije od narození.

Co z toho plyne? Pokud máte na kontě obří sumu peněz, toužíte po klidu, ale nechce se vám kupovat ostrov, tak Mougins je skvostná zašívárna.

Jeden velký labyrint

A jak je to tady s obchody? Když chtěla Monika Babišová provětrat rodinný účet, v téhle části města zcela jistě moc nepochodila. Pokud však neměla zájem o umění. Prodejny s obrazy, sochami či jiným uměním jsou tu téměř na každém kroku. Na nákup potravin však musíte vzít auto a jet několik minut do nejbližšího supermarketu.

Stejně tak oblečení. Být na jejich místě, jeli bychom do blízkého města Cannes, které je od Château Bigaud vzdálené cca 15 minut autem. Ve starém městě je kromě umění řada kaváren, restaurací a jeden kostelík. Tím to ale končí. Babiš žije v rušných Průhonicích a možná právě proto zvolil místo, kde lišky dávají dobrou noc...

Jak se na Babišův ráj ve Francii přišlo

Několik stovek investigativních novinářů po celém světě odhalilo v říjnu 2021 finanční tajemství 35 současných a bývalých světových lídrů, 330 politiků a veřejných činitelů i světových celebrit. Kauza Pandora Papers, která leží v žaludku mnoha lidem, rozkryla podezřelé aktivity mnoha významných osobností. Ty si měly pomocí offshorových firem pořizovat majetky v zahraničí, v některých případech kvůli krácení daní.

Na nekonečném seznamu jmen figuroval i Babiš, který byl v době odhalení premiérem České republiky. Ten si v roce 2009 měl přes firmy v daňových rájích přesunout 15 milionů eur (381 milionů korun) ze své společnosti do druhé. Poskytl tak půjčku sám sobě. Za peníze pak nakoupil 16 nemovitostí na francouzské Riviéře včetně zámečku Château Bigaud, jak uvádí web investigace.cz.


Letos v létě šéf hnutí ANO pro Blesk uvedl, že vila už mu neříká pane. "Nejezdím tam vůbec, já jsem tam nebyl, ani nepamatuji. Ta vila mně nepatří. Není podstatné, komu patří. Říkám, že mně nepatří a že ta vila je pryč a že já ji nemám. Transakce byla v pořádku, já jsem tam poslal své zdaněné peníze, které jsem tam půjčil, a ty se mi vrátily. A tím to skončilo," prohlásil v pořadu Epicentrum.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy