Trendy
Výměna manželek 2024 válka na Ukrajině Survivor 2024 Survivor 2024 - aktuálně

REPORTÁŽ: Babišovo tajné hnízdečko ve Francii rok po odhalení: Přibyla jen trampolína, z jeho podniku Paloma je Bohème

Andrej Babiš: Na zahradě luxusního zámečku ve Francie přibyla trampolína
Zdroj: eXtra.cz/Renata Bušková, Laurent Chambrial, koláž eXtra.cz
+ Další 3 fotografie
reportáž

Kauza Pandora Papers zlomila vaz několika mocným lidem, Andrej Babiš však mezi ně nepatří. Je to rok, co se Češi dozvěděli, že má expremiér luxusní zámeček na jihu Francie. Kandidát na prezidenta se však dušuje, že mu Château Bigaud již neříká pane. Redakce eXtra.cz se vyjela na místo podívat a zjistit víc.


Zatímco Česko zapadalo v pátek sněhem, redakce eXtra.cz se vydala do slunného francouzského regionu Provence-Alpy-Azurové pobřeží, konkrétně do obce Mougins, kde stojí zámeček, který měl říkat Babišovi pane. Hned po příletu jsme vysvlékli svetry, neboť do tamního kraje zima ještě nezavítala a čekalo nás příjemných 17 stupňů nad nulou.

Po příjezdu do městečka, které čítá něco málo přes 18 000 obyvatel, se ihned vcítíte do nálady francouzských venkovských úsměvných filmů s Louisem de Funèsem a četníky. Vůně levandule, citrusů a moře vás hned praští do nosu. Expremiér si opravdu vybral krásné místo na letní prázdniny.

Trampolína a zvonek beze jména

K vile, která nese honosný název Château Bigaud, jedeme do strmého kopce po úzké jednosměrce. Cestou míjíme řadu nádherných nemovitostí, které jsou obsypané kamerovými systémy. Až téměř na samém konci ulice vidíme zámeček. Měli jsme štěstí, že tudy mnoho aut nejezdí a mohli jsme zde zastavit. Na první dobrou můžeme konstatovat, že tady kamery nejsou, anebo jsou velmi lišácky ukryté.

Jsme tu, před velkou branou, za níž na rozsáhlém pozemku stojí hnízdečko současného kandidáta na prezidenta, které ukrývá čtyři ložnice se dvěma šatnami a dvěma koupelnami. V podzemí je kulečníkový sál, kino, tělocvična se sprchou, sauna, vinný sklípek a v neposlední řadě bazén. Ten, ve kterém se nechal Babiš vyfotit v nafukovacím člunu. Samotná vila však vidět není, protože je pečlivě schovaná za vysokou zdí a urostlými stromy.

Jaký Babiš?

Zatímco loni novináře zaujala obálka se jménem Moniky Babišové, která čouhala ze schránky, dnes tu není nic, co by Babiše jen letmo připomínalo. Schránka je prázdná a na zvonku vedle vrat není žádné jméno, pouze je na něm uvedeno "villa". Zdánlivě to vypadá, že se od loňského roku nic nezměnilo, ale přece. Skrz plot je vidět velká trampolína, která však byla již "zazimovaná". Žádný pohyb kolem během naší návštěvy nebyl.

Nutno podotknout, že o pozemek jako takový se ale někdo vzorně stará. Vchodová vrata a tabule s nápisem "Château Bigaud" se jen leskla a všechny stromy byly perfektně ostříhané.

To, že se expremiérovi podařilo vlastnictví francouzské haciendy dokonale utajit, potvrzují i slova místních lidí. "Nikdy jsem o Château Bigaud neslyšel, ani o pánovi jménem Babiš," říká nám číšník Maxime z místního podniku Pablo. Stejné odpovědi dostáváme i od páru, který sedí vedle nás, a postarší prodavačky, která v obci žije od narození.

Restaurace za rohem

Co si budeme povídat, Babiš si to uměl zařídit. Nejenže si pro letní sídlo vybral krásnou lokaci, ale dokonce si tam zařídil i vlastní restauraci. Kdykoli měl hlad, stačilo mu ujít pouhých 200 metrů od vstupní brány a byl ve svém podniku Paloma. Pokud by šel hodně pomalu, cesta by mu pěšky trvala tři minuty, jak redakce eXtra.cz na místě poměřila.

Podnik Babiš otevřel v roce 2013 a první michelinskou hvězdu obdržel již po roce provozu. V roce 2015 pak získal druhou. Expremiér tehdy vložil do restaurace majlant, aby vypadala co nejluxusněji. Lidé sedící na terase si během večeře mohli vychutnávat pohled na nedaleké moře. Menu stálo okolo 3500 korun, hlavní chod v některých případech vyšel až na 7000 korun, jak uvedl web Forum24. Specialitou šéfkuchaře Nicolase Decherchiho, který se podílel i na otevření sesterské restaurace Palomy v Průhonicích u Prahy, byla tradiční francouzská polévka bouillabaisse.

Podle českých médií spadala luxusní restaurace do skupiny SynBiol. V roce 2019 však musel podnik kvůli finančním problémům zavřít, jak uvedl server iDnes. Dnes tam místo vyhlášeného podniku stojí restaurace Bohème.

I nás zajímalo, jak nový podnik vypadá. Vstup na pozemek je stejně jako u zámečku obehnán zdí, ale nižší. Je tak velmi dobře vidět na budovu, která svůj vzhled nezměnila. Vypadá stejně luxusně jako předchozí podnik. Jen ceny už nejsou tak vysoké.

Jak se na Babišův ráj ve Francii přišlo

Pandora Papers

Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) zveřejnilo 3. října 2021 v projektu Pandora Papers podezřelé finanční transakce týkající se 35 světových vůdců a stovek politiků z více než 90 zemí.

Podle serveru investigace.cz, který se projektu zúčastnil, se kauza týká 300 Čechů. Kromě Andereje Babiše i realitního magnáta Radovana Vítka, bývalého teplického politika ČSSD Petra Bendy, lobbisty Ivo Rittiga nebo někdejšího ředitele televize Prima Martina Dvořáka.

A co mocní ve světě? Prezident Vladimir Putin měl zahrnout milionovým luxusem svou tajnou milenku. Jordánský král Abdalláh II. si zase za osmašedesát milionů dolarů pořídil prostřednictvím offshore společností tři plážová sídla v Malibu. Co se týče celebrit, případ se dotkl zpěvačky Shakiry, modelky Claudie Schiffer, bývalého člena Beatles Ringo Starra nebo fotbalového trenéra Pep Guardiola.

Několik stovek investigativních novinářů po celém světě odhalilo v říjnu 2021 finanční tajemství 35 současných a bývalých světových lídrů, 330 politiků a veřejných činitelů i světových celebrit. Kauza Pandora Papers, která leží v žaludku mnoha lidem, rozkryla podezřelé aktivity mnoha významných osobností. Ty si měly pomocí offshorových firem pořizovat majetky v zahraničí, v některých případech kvůli krácení daní.

Na nekonečném seznamu jmen figuroval i Babiš, který byl v době odhalení premiérem České republiky. Ten si v roce 2009 měl přes firmy v daňových rájích přesunout 15 milionů eur (381 milionů korun) ze své společnosti do druhé. Poskytl tak půjčku sám sobě. Za peníze pak nakoupil 16 nemovitostí na francouzské Riviéře včetně zámečku Château Bigaud, jak uvádí web investigace.cz.

"Ta vila už není moje!"

Babiš nebyl z loňského provalení jeho francouzského tajemství příliš nadšený, což se dalo očekávat. Od začátku kauzy se bránil, že nešlo o nic nelegálního, a tvrdil, že je schopen doložit, že peníze byly řádně zdaněné. Experti nicméně uvedli, že Babiš zvolil podobný postup, jaký používají firmy při legalizaci špinavých peněz. "Žádná normální obchodní transakce by takhle nikdy nevypadala," řekl konzultant pro boj proti praní špinavých peněz Kamil Kouba pro server investigace.cz.

Letos v srpnu šéf hnutí ANO pro Blesk uvedl, že vila už mu neříká pane. "Nejezdím tam, vůbec, já jsem tam nebyl ani nepamatuji. Ta vila mně nepatří. Není podstatné, komu patří. Říkám, že mně nepatří a že ta vila je pryč a že já ji nemám. Transakce byla v pořádku, já jsem tam poslal své zdaněné peníze, které jsem tam půjčil, a ty se mi vrátily. A tím to skončilo," prohlásil v pořadu Epicentrum. I redakce eXtra.cz Babiše kontaktovala s otázkou, komu nyní zámeček patří, do vydání článku jsme však odpověď nedostali.

Redakce eXtra.cz připravuje další materiály z cesty po Azurovém pobřeží. Další článek týkající se Palomy vyjde již brzy.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy