Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Ředitele IKEMu obvinili z nemorálního byznysu: Lidem půjčoval na vysoký úrok, ti pak přišli o dům

Ředitel IKEMu Michal Stiborek.
Zdroj: profimedia.cz
Předchozí Další

Pražským Institutem klinické a experimentální medicíny cloumá další průšvih. Poté, co před několika měsíci přední lékaři IKEMu protestovali proti praktikám jejího ředitele Michala Stiborka a situaci řešil ministr Válek, teď Seznam zprávy upozornily na ředitelův podezřelý byznys. Měl investovat 57 milionů korun neznámého původu do firmy, která lidem půjčovala na vysoký úrok a pomocí neetických metod z nich pak peníze vymáhala. Někteří klienti firmy dokonce přišli o střechu nad hlavou.

Stiborek vložil do byznysu se spotřebitelskými úvěry asi 57 milionů korun. Peníze, které podle svých majetkových přiznání nemohl ředitel jedné z nejprestižnějších medicínských institucí v zaměstnání vydělat, si podle výpovědi reportérům Seznam Zpráv půjčil od členů vlastní rodiny a také od vymahače dluhů Pavla Raaba, který byl podle informací výše zmíněného webu trestán za násilné trestné činy.

Úrok 48 procent ročně

Lidem, kteří si od Stiborka půjčili prostřednictvím dalšího partnera, který je v současné době ve vězení, pak půjčoval na úrok těžko uvěřitelných 48 procent ročně. Pokud se někdo se splácením zpozdil, Stiborkovi partneři po něm měli vymáhat smluvní pokutu 73 procent z dlužné částky ročně.

Klička před zákonem

Jak to, že se jich nedotkl zákon o lichvě? Stiborek a jeho kumpáni měli udělat kličku před zákonem a místo žádosti o licenci České národní banky, která byla od roku 2018 potřeba, svůj byznys schovali za prostředníka. Tomu se peníze zhodnocovaly o zázračných 48 procent ročně, což je v téhle branži doslova nevídané, pokud člověk používá fér metody.

Penále 136 tisíc denně

Reportérům pak Stiborek tvrdil, že o ničem nevěděl, pod tíhou důkazů se ale nakonec přiznal. Dokonce vyplynulo, že on osobně měl přehledovou tabulku s dlužníky, o kterých měl osobní přehled. Jeden z mužů, který si od Stiborka půjčil, vypověděl, že penále, jež mu u firmy naskakovalo, když přestal být schopen splácet, dělalo neuvěřitelných 136 tisíc korun denně. Muž se nakonec obrátil na soud, který mu nařídil vrátit jistinu dva miliony, penále ale označil za nemravné.

Úřady věc prošetřují

Ministerstvo zdravotnictví o celé kauze prý neví. Mluvčí vlády už potvrdil, že premiér i celý kabinet se prošetřením podivné kauzy budou zabývat. Zprávy o jeho úvěrovém byznysu ministerstvo zdravotnictví prověřuje, podle výsledku rozhodne. V etické a morální rovině situace Válka nesmírně mrzí, nevidí ale důvod se o tom přímo se Stiborkem bavit, píše ČTK.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy