Trendy
Výměna manželek 2024 Love Island 2024 5 let od smrti Karla Gotta StarDance 2024

Recept na boj s nedostatkem energií? Vemte si další svetr, radí Pekarová Adamová

Předsedkyně poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová.
Zdroj: Extra.cz/Martin Procházka
Předchozí Další
Energie

Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) doporučila lidem v zimě bojovat s nedostatkem energií tím, že si vezmou "další svetr". Uvedla to v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News. Podle předsedkyně Sněmovny se nižší teploty dají snést a je to jen o zvyku. Slova o svetru pak odsoudil ekonom Tomáš Kovanda, který je označil jako výsměch voličům.

Vláda od začátku války na Ukrajině připravuje veřejnost na to, že v zimě čeká české obyvatele nedostatek energií. V souvislosti s tím v řadě domácností klesne teplota. Podle Markéty Pekarové Adamové to však není žádnou překážkou. "Když jsem byla jako studentka ve Velké Británii, tak si pamatuji, že teploty ve veřejných prostorách byly v zimě mnohem nižší. Bylo to standardní a lidé si nestěžovali,“ uvedla předsedkyně Sněmovny v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News.

Mnoho diváků včetně přítomných hostů pak šokovala svou radou, jak bojovat s nedostatkem energií. "U nás je to určitě pro některé diskomfort. Já se snažím to vnímat tak, že je to možnost, jak jako jednotlivec můžu pomoci celku – zbytečně neklimatizovat, zbytečně nevytápět a holt si vzít další svetr,“ radila Pekarová Adamová. Sama si je prý vědoma, že nejde o "zrovna příjemný plán, ale rozhodně je lepší, než energie v zimě nemít".

Podle Kovandy jde o výsměch

V Česku se tak už stává trendem, že si lidé musí poradit sami. Nejprve si museli čeští obyvatelé svépomocí poradit s nedostatkem roušek během první vlny koronavirové epidemie, stejně tak jako s nedostatkem dezinfekce, nyní si zřejmě budou muset šít svetry. Paradoxně si přitom současná vláda, v době příchodu koronaviru opozice, stěžovala na to, že se tehdejší kabinet Andreje Babiše nepřipravil a nechal vše na lidech. Slova Pekarové Adamové nyní minimálně působí podobně.

Ostatně i proto se v Partii do poslankyně a šéfky TOP 09 opřel ekonom Lukáš Kovanda. „Plán není dobře vysvětlován, podepisuji, že by lidé měli šetřit, ale to vědí. Vláda spíše ukazuje určitou bezradnost. Když lidé čekají systémové řešení drahé elektřiny a od vlády zazní, že si mají vzít více svetrů, je to trochu výsměch,“ kritizoval ekonom.

Daň z neočekávaného zisku

Pekarová Adamová se v pořadu vyjádřila i k případnému zavedení mimořádné daně z neočekávaného zisku, které by podle ní mělo legislativním procesem projít do konce roku. "Parametry jsou zatím v jednání, debatovat se o nich bude v příštích týdnech a měsících," řekla předsedkyně Sněmovny. Podle šéfky klubu ANO a bývalé ministryně financí Aleny Schillerové se musí zajistit to, aby to nakonec nezaplatili koncoví zákazníci a firmy.

Zavedení mimořádné daně z neočekávaného zisku koncem června podle ČTK připustil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Mohla by se podle něj týkat třeba bank i dalších sektorů. Banky i energetické společnosti v prvním pololetí oznámily výrazný nárůst zisků.

Daň by se podle Pekarové Adamové mohla týkat firem, které na současné situaci vydělávají bez toho, že by inovovaly své produkty a získávaly více klientů. TOP 09 se podle ní obecně nebrání zavedení jednorázové mimořádné daně nebo daně, která by platila po omezenou dobu.

Podle Schillerové by měl nejdřív kabinet parametry projednat za zavřenými dveřmi. Vláda také nevyužívá nadstandardní inflační příjmy, poznamenala. "Nevyřeší to strukturální deficit, řeší to přechodnou dobu," uvedla k mimořádné dani. Banky by podle ní mohly spíše přispívat do fondu například na investice.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy