Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

Rath je znovu na svobodě: Připomeňte si nejznámější politický korupční skandál v Česku

Bývalý ministr David Rath.
Zdroj: profimedia
David Rath

Jeho příběh se stal díky svým okolnostem notoricky známý. Bývalý středočeský hejtman, který byl známý ostrým vystupováním v debatách, zdrcující kritikou svých oponentů a obviněními z korupce, se absolutně znemožnil. Policisté ho totiž nachytali s úplatkem sedmi milionů korun v krabici od vína, doma měl další miliony v hotovosti. Podívejte se na příběh jednoho z největších korupčních skandálů české politiky. Teď je Rath opět na svobodě. Do vězení musel kvůli prodloužení trestu, jeho propuštění potvrdil pro ČTK jeho advokát.

Ve čtvrtek minulý týden Městský soud Brno rozhodl o jeho propuštění. Státní zástupce si ponechal lhůtu ke stížnosti, která uplynula v pondělí,“ uvedl pro ČTK jeden z politikových advokátů Roman Jelínek. Bývalý hejtman byl proto dnes propuštěn z brněnské věznice, kam musel opětovně nastoupit. David Rath už si odpykal 3,5 roku ze sedmiletého trestu, který mu soud vyměřil. Byl sice propuštěn, ale po zvýšení trestu musel na několik měsíců opět nastoupit do vězení. V Brně byl od začátku roku, tedy čtyři měsíce a několik dní k tomu.

Krabice pro Davida Ratha

Rathův případ se provalil na veřejnost v květnu 2012. Tehdejšího hejtmana a exministra zdravotnictví policisté přistihli před jeho domem se sedmi miliony korun v krabici od vína, v jeho domě později našli dalších deset milionů korun. Video z akce oblétlo snad všechna média, referoval o něm například iDnes.cz. Postupně pak začali rozkrývat jednu z největších korupčních kauz novodobé historie. Rath se snažil, aby jej poslanci nevydávali k trestnímu stíhání, Poslanecká sněmovna však byla opačného názoru a Rath se stal historicky prvním poslancem, který svůj mandát vykonával z vazby.

Definitivní konec to není

Spolu s Rathem byli obviněni další dva lidé - bývalá ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Kottová a její manžel Petr Kott. Podle soudu si na přelomu let 2011 a 2012 domlouvali úplatky za zmanipulování tendrů ve Středočeském kraji za stovky milionů korun. Také Kottovým prodloužily soudy tresty na osm let vězení. Trojice dostala rovněž vysoké peněžité tresty. Obžalobě čelilo v Rathově kauze kromě ústřední trojice dalších šest lidí, včetně bývalého generálního ředitele Metrostavu Pavla Piláta. Podle ČTK odvolací soud je všechny uznal vinnými, některým snížil uložené peněžité tresty či zákazy činnosti.

Obžalobě v druhé části případu čelila i největší česká stavební společnost Metrostav, které soud, spolu s její dceřinou firmou Metrostav Infrastructure, uložil zákaz plnění veřejných zakázek na tři roky. Rath, Kottovi i stavební společnost se proti verdiktu odvolali. Rozhodnutí tak bude ještě přezkoumávat Nejvyšší soud.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy