Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Rána pro Ukrajinu: Bývalá ombudsmanka si znásilnění ruských vojáků vymýšlela, šířila dezinformace

Bývalá ukrajinská ombudsmanka Ljudmyla Denisovová.
Zdroj: Twitter Holodomor Museum
+ Další 2 fotografie
Skandál

Ukrajinou v posledních dnech cloumá pořádný skandál. Postarala se o něj ombudsmanka Ljudmyla Denisovová, která byla z funkce odvolána minulý týden. Důvodem byl podle politiků fakt, že si vymýšlela zprávy o znásilněních, kterých se měli dopouštět ruští vojáci na ukrajinském lidu. Denisovová to nyní přiznala v rozhovoru pro zpravodajský server LB.ua. Snažila se prý pomoci Ukrajině vyjednat větší pomoc ostatních států. Paradoxně tím ale své zemi ublížila, protože nahrála zejména Rusku.


Ljudmyla Denisovová od začátku války opakovaně obviňovala ruské vojáky z páchání zvěrstev na Ukrajincích, a to i na nezletilých. Jako příklad podle listu RBK-Ukrajina uvedla znásilnění čtrnáctileté dívky pěticí vojáků ve městě Buča a znásilnění jedenáctiletého chlapce v témže městě před zraky jeho matky, kterou Rusové přivázali ke stolu, aby vše viděla. Jenže jak se ukázalo, příběhy si značně přibarvila.

To byl také důvod, proč před týdnem skončila v pozici ombudsmanky, ze které ji ukrajinský parlament odvolal. Proti tomu se Denisovová na konci května odvolala, avšak neúspěšně. Poslanci proti ní argumentovali tím, že její zprávy o znásilněních ze strany ruských vojáků "nebyly podloženy důkazy a odváděly pozornost světových médií od skutečných potřeb Ukrajiny".

Chtěla zajistit Ukrajině větší podporu

Ačkoli postoj poslanců Denisovová odmítala, nyní v rozhovoru pro ukrajinský zpravodajský server LB.ua potvrdila, že si často vymýšlela. "Skutečně jsem možná některá tvrzení o znásilnění zveličila,“ přiznala v rozhovoru pro portál LB.ua. Její úmysly prý byly dobré, údajně se snažila zprávami o znásilnění získat větší podporu ostatních států proti ruské agresi.

"Když jsem například mluvila v italském parlamentu ve výboru pro mezinárodní záležitosti, slyšela jsem a viděla takovou únavu z Ukrajiny, víte? Mluvila jsem o strašných věcech, abych je nějakým způsobem dotlačila k rozhodnutí, které Ukrajina a ukrajinský lid potřebuje,“ vysvětlila a dodala, že její kontroverzní cesta slavila úspěch.

Problém ale je, že Denisovová na Ukrajinu nyní vrhla špatné světlo a především svými výmysly nahrála do karet Rusku a jeho podporovatelům. Navíc mohla vnést pochyby i do případů znásilnění, která ruští vojáci skutečně spáchali a jsou podložená důkazy. Zprávy Denisovové totiž přebírala světová média včetně i českých. Citovala ji také redakce eXtra.cz.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy