Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023

Rakušan se ostře opřel do Babiše. Vondráček přirovnání k pokusu o vraždu Rushdieho označil za ubohost

Vít Rakušan.
Zdroj: profimedia
+ Dalších 14 fotografií
Kritika

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) se ostře opřel do Andreje Babiše (ANO), když na Twitteru přirovnal dění na expremiérových mítincích k pokusu o vraždu spisovatele Salmana Rushdieho. Tato slova odsoudil například Radek Vondráček (ANO), jenž jednání označil jako ubohost a pokus zakrýt vlastní problémy. Rakušan totiž v poslední době čelí silné kritice, zejména kvůli kauze Dozimetr a stykům některých Starostů a dalších osob s kontroverzním podnikatelem Michalem Redlem.

"Útok na Salmana Rushdieho je hrůznou ukázkou síly slov, jejichž ozvěna dokáže ubližovat i zabíjet. Mějme to na paměti všichni. Když mluvíme nebo jen posloucháme. Kdekoli, zvláště pak na náměstích před jedním obytným vozem, kde se slovo stává rozbuškou nenávisti," napsal Vít Rakušan na Twitteru. Zcela jasně tak narážel na poslední dění na mítincích Andreje Babiše s voliči, kdy expremiér například označil své odpůrce za fašisty a nacisty.

Podle mnohých byla ale Rakušanova reakce, respektive přirovnání k pokusu o vraždu renomovaného spisovatele, přes čáru. "Zneužívat k zakrývání vlastních problémů pokus o vraždu je taková ubohost, kterou jsem snad ještě u nás nezaznamenal," reagoval na Rakušanova slova bývalý předseda Sněmovny Radek Vondráček a zastal se tak svého šéfa.

Babiš požaduje Rakušanovu rezignaci

Redakce eXtra.cz Babiše kontaktovala o reakci na Rakušanova slova, do vydání článku ale neodpověděl. Zato ale nepřímo reagoval na Twitteru, kde uvedl, že kvůli českému předsednictví v EU nechtěl vyvolávat hlasování o nedůvěře. "Jenže když se ukázalo, že si Redlova mafie dosadila do funkce šéfa jedné z nejmocnějších tajných služeb a panu ministru vnitra to nevadí, situace už je po těch všech předchozích skandálech neudržitelná," napsal Babiš a požadoval rezignaci Rakušana. V opačném případě mu prý nezbude než vyvolat hlasování o nedůvěře.

Slovy o Redlově mafii má expremiér na mysli kauzu Dozimetr, do níž byl zapleten například již bývalý náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN), přičemž s kontroverzním podnikatelem Michalem Redlem se stýkali i další lidé od Starostů, například Petr Gazdík. Akuálně se kauza rozšířila o informaci, že se s Redlem stýkal i šéf Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Petr Mlejnek. Rakušan ho ale přesto odvolat nehodlá, což je důvod, proč na ministra míří tvrdá kritika.

Rakušan uplatňuje dvojí metr

Babiš míní, že jediným způsobem, jak ÚZSI zachovat důvěryhodnost, je Mlejnkovo odvolání, což Rakušan dosud odmítá. "Je třeba se ptát, proč ministrovi vnitra nevadí, že šéf rozvědky nemá bezpečnostní prověrku na nejvyšší stupeň 'přísně tajné' a že Rakušanovi nepřišlo před jmenováním Mlejnka divné, že měl pravidelné pracovní vztahy s úředně nesvéprávným Redlem," poznamenal šéf ANO pro ČTK. Připomněl Rakušanova dřívější slova týkající se konce ředitele České pošty Romana Knapa, podle nichž nechce tolerovat kontakty se stíhaným Redlem. Stejně kategorický byl předseda STAN Rakušan i v červnu, když se provalily blízké kontakty jeho stranického kolegy, exministra školství Petra Gazdíka s Redlem, napsal Babiš.

Rakušan už dříve uvedl, že o stycích s Redlem před jmenováním Mlejnka věděl a nevadila mu, protože vztah obou mužů byl pracovní. Nového ředitele ÚZSI považuje za profesionála s úctyhodným kariérním profilem a nesdílí názor, že pouhý kontakt s jakkoliv problematickou osobou by měl člověka automaticky diskreditovat. Jediným důvodem k Mlejnkovu odvolání by podle něj bylo to, kdyby Mlejnek nezískal prověrku na stupeň přísně tajné. Případem se bude 25. srpna zabývat sněmovní komise pro kontrolu ÚZSI, o situaci chce s Rakušanem mluvit příští týden i premiér Fiala.

Mlejnek údajně donášel Redlovi

O pravidelných stycích mezi Redlem a nedávno jmenovaným šéfem ÚZSI Mlejnkem informoval tento týden server Seznam Zprávy. Ve čtvrtek napsal, že podle jeho informací začala GIBS prověřovat podezření, že právě Mlejnek donášel skupině kolem Redla citlivé policejní informace, což v dnešním článku zmínil i Babiš. Inspekce se ale v pátek proti těmto informacím ohradila a uvedla, že inspekce kvůli úniku informací v kauze Dozimetr šéfa rozvědky neprověřuje ani nevede trestní řízení, ve kterém by figuroval jako podezřelá osoba příslušník ÚZSI.

Mlejnek sdělil serveru Seznam Zprávy, že se s Redlem zná od roku 2012. Potkával se s ním údajně jednou až dvakrát ročně. V dané době pracoval ve firmě Techniserv, která dodává a instaluje technologické systémy a často se uchází o státní zakázky. Důvodem podle něj bylo to, že jako obchodník poptával zakázky pro svou firmu, ale žádnou jeho prostřednictvím nezískal.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy