Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině Prezidentské volby 2023 Výměna manželek 2023

Rakušan obhájil post předsedy STAN, prvním místopředsedou je Lukáš Vlček

Vít Rakušan se ostře opřel do přítomných křiklounů.
Zdroj: Extra.cz/Martin Procházka
Sněm

Ministr vnitra a první vicepremiér Vít Rakušan dnes podle očekávání obhájil post předsedy hnutí Starostové a nezávislí (STAN). Hlasovalo pro něj 292 z 305 přítomných delegátů mimořádného sněmu v Hradci Králové. Hlasovací lístek odevzdalo 297 delegátů. Na prvního místopředsedu Starostů a nezávislých pak s úspěchem kandidoval Rakušanův favorit poslanec Lukáš Vlček. Jan Farský a Pavel Čížek se nominací vzdali.

Rakušan ČTK řekl, že svůj mandát považuje za silný. "Jsme v těžké době, delegáti mi dali důvěru s tím něco udělat. Je třeba říci, že nebyl protikandidát. Ta síla je samozřejmě velká, ale dá se mluvit o tom, zda skutečně si všichni přejí, abych to byl já, nebo se do toho nikomu nechce," konstatoval. Zatímco jméno prvního místopředsedy zmínil, další složení úzkého vedení hnutí chce nechat na delegátech. Celkem bude mít STAN čtyři místopředsedy.

V čele STAN stojí Rakušan od dubna 2019. Protikandidáta v dnešní volbě neměl. Narychlo svolaným sněmem reaguje STAN mimo jiné na korupční kauzu spojenou s pražským dopravním podnikem, v níž čelí stíhání bývalý primátorův náměstek za STAN Petr Hlubuček. Hnutí STAN na dnešním mimořádném sněmu obmění velkou část vedení. Nové předsednictvo získá mandát na dva roky.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy