Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Petr Pavel tragédie v Mostě

Rakušan chce osekat Českou poštu na dřeň. V těchto krajích propustí nejvíce lidí

Česká pošta: Ministr  Vít Rakušan chce podnik brutálně osekat
Zdroj: Profimedia/Koláž eXtra.cz
+ Další fotografie
omezení služeb

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) oznámil záměr restrukturalizace České pošty. Počet poboček se má tedy snížit z 3 200 na 2 900. Propustit by se pak mělo až 3 000 lidí. Zaměstnanci si to však nechtějí nechat líbit. „Za odbory můžu říct, že se plánu na propouštění budeme snažit zabránit všemi prostředky,“ reagoval pro iDnes.cz šéf poštovních odborů Evžen Dvorský. 

Kolem České pošty to začíná vřít. Ministr vnitra Vít Rakušan avizoval, že chce nyní nerentabilní podnik restrukturalizovat. Součástí toho má být snížení počtu poboček pošty z 3 200 na 2 900, vedení podniku pak bude muset rozhodnout, které pošty zruší. Zároveň plánuje propustit až 3 000 lidí.

Zaměstnanci zvažují stávku i demonstrace

Rušení poboček by měla pošta v dubnu projednat se zástupci měst a obcí. Teprve po vytvoření seznamu rušených pošt podnik oznámí počet propouštěných zaměstnanců a oznámí jej úřadům práce. Rušit se nemají pobočky v obcích, kde je jen jedna pošta, definovaná dostupnost poštovních služeb se ale zvýší z dvou na tři kilometry. Vláda by měla také iniciovat zrušení limitu 1,5 miliardy Kč pro roční úhradu nákladů na služby pro stát.

Avizované plány se však vůbec nelíbí zaměstnancům pošty. „Za odbory můžu říct, že se plánu na propouštění budeme snažit zabránit všemi prostředky,“ uvedl pro iDnes.cz šéf poštovních odborů Evžen Dvorský. Propouštění má postihnout zaměstnance ve všech krajích, vyššího a top managementu se však nedotkne. „Třeba v Berouně, kde je 18 zaměstnanců, už vědí, že jich polovina skončí,“ řekl Dvorský.

S rušením poboček nesouhlasí také někteří starostové měst a obcí. „Pokud nezajistí službu jinak a pokud budou existovat důchodci, kteří si neumějí nebo nemají možnost vybrat důchod jinak než přes pobočku pošty, samozřejmě budu bránit její dostupnost,“ uvedl pro MF DNES jihlavský radní a urbanista David Beke.

„Prvního dubna máme setkání se zaměstnanci, kde se domluvíme na dalším postupu. Naším následným krokem bude demonstrace. Pokud ani ta nepomůže, určitě budeme mít zájem na stávce,“ dodal Dvorský, podle kterého připadá v úvahu například stávka v klíčovém poštovním uzlu v pražských Malešicích.

Nejvíce propuštěných bude ve Středočeském kraji

A kterých krajů by se rušení míst mělo nejvíce dotknout? Podle dokumentu, který získal iDnes.cz by nejvíce propuštěných mělo být ve Středočeském kraji a to 302. Následoval by Moravskoslezský kraj s 258 a Jihomoravský kraj s 238 propuštěnými. Nejméně propuštěných by mělo být v Karlovarském kraji a to 73. Dle profesí by nejvíce propuštěných mělo být pošťáků na přepážkách a sice 1 388.

Propuštěno by mělo být také 511 listovních doručovatelů nebo 320 členů nižšího managementu. Výsledkem transformace má být v roce 2025 státní podnik provozující pobočkovou síť, který bude poskytovat základní služby definované státem a finanční služby a akciová společnost poskytující logistické a balíkové služby. Pošta jako celek by v té době neměla být ztrátová. Státní podnik by měl podle Rakušana prostřednictvím moderních poboček umožňovat vstup občanů do digitálního světa a zajišťovat tak i na venkově velkou část agendy státu bez nutnosti cestovat například do většího města.

Petr Fiala: Chceme poštu zachránit

Pošta za loňský rok vykáže ztrátu okolo 1,5 miliardy korun a na konci roku jí hrozila insolvence. „My jsme připraveni Českou poštu zachránit, dostat ji do kondice a díky těmto krokům nebude pošta muset odcházet z obcí, kde je jen jedna pobočka,“ uvedl podle ČTK premiér Petr Fiala (ODS). Pošta má podle Fialy dva problémy, jedním je ztráta ze služeb objednávaných státem v předchozích letech, kterou minulé vlády neřešily, a druhým je kvalita služeb.

Do konce roku 2024 by se měl podle Rakušana změnit legislativní rámec poštovních služeb a také model finanční úhrady za služby poskytované na objednávku státu. Úhrada by na žádost současného vedení například neměla přicházet jednou ročně, ale častěji, třeba čtvrtletně. Na konci března chce Rakušan k transformaci uspořádat seminář v Poslanecké sněmovně.

Rakušan doplnil, že podnik od roku 2018 nabral ztrátu z poskytování služeb pro stát 4,3 miliardy korun, klesají také výnosy z listovních služeb a jen zákon o další elektronizaci postupů orgánů veřejné moci (DEPO) a zavedení povinných datových schránek bude pro poštu znamenat ztrátu dalších dvou miliard korun.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy