Trendy
válka na Ukrajině Olympiáda v Paříži Petr Pavel kauza Kramný

Rakušan čelí masivní kritice za střelbu na fakultě, lidé i opozice požadují jeho demisi. Mám ještě spoustu plánů, reagoval ministr

Vít Rakušan by měl kvůli kauze střelby na FF UK odstoupit.
Zdroj: herminapress, profimedia / koláž eXtra.cz
Předchozí Další
+ Dalších 5 fotografií
vyšetřování

Po jednání sněmovního bezpečnostního výboru, který se zabýval policejní zprávou k vyšetřování střelby na Filozofické fakultě, čelí ministr vnitra Vít Rakušan na sociálních sítích výzvám k odstoupení. S kritikou nešetří ani někteří opoziční politici. "Tohle je naprosté selhání systému, které stálo čtrnáct lidí jejich životy. Rakušane, Vondrášku, rezignujte!" napsal na Instagramu Robert Šlachta. Rakušan se však k odstoupení nechystá. "Mám ještě spoustu plánů. A čisté svědomí," napsal.

Vlna kritiky se snáší na ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) a policejního prezidenta Martina Vondráška po jednání bezpečnostního výboru Poslanecké sněmovny. Na něm se projednávala policejní zpráva k ukončení vyšetřování případu střelby na Filozofické fakultě.

Poslanci na jednání výboru umožnili vystoupit i zástupcům veřejnosti. Matka jedné z obětí v emotivním projevu podle ČTK vyčetla Rakušanovi, Vondráškovi a šéfovi pražské policie Petru Matějčkovi nedostatek empatie i sebereflexe. Matějček podle ní lhal, když tvrdil, že informace byla o osobě jedoucí do Prahy spáchat sebevraždu. Věděl podle ní, že jde o nebezpečnou osobu. Policii taky vyčítala, že vedení fakulty nevarovala. "Kdyby cokoli z toho bylo učiněno, má dcerka by tu byla," uvedla. Vondrášek, Rakušan a Matějček podle ženy fatálně selhali, vědí to, ale neumějí se k tomu postavit.

Vít Rakušan: Udělám maximum, aby se podobná tragédie neopakovala

Rakušan reagoval slovy, že velikost osobní tragédie nemůže pochopit nikdo, kdo ji sám nezažil. "Já teď jako ministr můžu dělat jen maximum pro to, aby se takové tragédie neopakovaly, abychom byli připraveni," řekl. Matějček se zase bránil tím, že policisté postupovali s nejlepším vědomím a svědomím. "Samozřejmě vnímám vaši bolest a reflexi vůči sobě určitě učiním," doplnil.

Následně se ministr vnitra ještě rozepsal na sociálních sítích. "Dnešní jednání bezpečnostního výboru bylo jedním z nejtěžších. Ztrátě a bolesti rodičů a pozůstalých po obětech vražedného útoku na Filozofické fakultě UK musíme chtít porozumět, ale kdo to nezažil, nikdy plně nepochopí. Od počátku jsem říkal, že je potřeba zaplnit maximum bílých míst a zodpovědět všechny relevantní otázky. Trestní řízení bylo uzavřeno a policie a státní zástupkyně dnes podrobně informovaly o výsledcích šetření útvaru policejní kontroly, GIBS i o samotném výsledku vyšetřování této mnohočetné vraždy. To mohlo proběhnout až po ukončení vyšetřování – aby byly jasné všechny souvislosti. My teď intenzivně pracujeme na tom, abychom pravděpodobnost podobných tragických událostí v budoucnu snížili na minimum," napsal Rakušan na sociální síti X.

Rezignujte, vyzývá Rakušana a policejního prezidenta Šlachta

Jenže lidé s Rakušanovým vysvětlením nejsou uspokojeni a na sociální síti X ho vyzývají k odstoupení. "Rezignuj. Před půl rokem bylo pozdě," píše například profil s názvem Nosey George. "Odstupte. Už toho máte na rukou moc," myslí si Radek. "Mám ještě spoustu plánů. A čisté svědomí," odvětil mu však Rakušan.

Kritikou nešetří ani někteří opoziční politici. "Policie už hodinu a půl před střelbou na fakultě věděla, že vrah vlastní stejnou zbraň, jakou vraždil v Klánovickém lese. Tohle je naprosté selhání systému, které stálo čtrnáct lidí jejich životy. Rakušane, Vondrášku, rezignujte!" napsal na svém Instagramu šéf hnutí Přísaha Robert Šlachta.

Poslanci hnutí ANO mezitím podnítí svolání mimořádné schůze Sněmovny ke zřízení vyšetřovací komise ke střelbě na Filozofické fakultě. Při pátečním jednání dolní komory to na plénu řekla předsedkyně klubu opozičního hnutí Alena Schillerová.

Podle ní i po čtvrtečním jednání bezpečnostního výboru o postupu policie zejména před tragickou událostí zůstala řada nezodpovězených otázek. Rakušan na tiskové konferenci řekl, že je právem opozice mimořádnou schůzi svolat. Uvedl, že se nebrání otevřené diskusi, nechce ale, aby se tragédie stala zpolitizovaným tématem.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy