Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině Prezidentské volby 2023 Výměna manželek 2023

Rakety v Polsku: Černochová a Rakušan s Pospíšilem přestřelili, generál Pavel zachoval chladnou hlavu

Raketa v Polsku: Jana Černochová a Vít Rakušan přestřelili, Petr Pavel zachoval chladnou hlavu
Zdroj: profimedia, extra.cz/Martin Procházka, koláž eXtra.cz
+ Další 3 fotografie
raketa v Polsku

Celý svět řešil dopad rakety na polské území. Pokud by se jednalo o ruskou raketu, šlo by tak o útok na území NATO. Zatímco se zahraniční politici v čele s polským premiérem drželi ve svých úsudcích zpátky a čekali na vyjádření odborníků, řada českých politiků naplno vypálila, že jde o Putinovu provokaci směrem k Západu. Tady by se hodilo rčení: dřív myslet, než mluvit.

U vesnice Przewodów v Polsku došlo včera k úmrtí dvou lidí. Zda za to mohou ruské rakety, které mířily na téměř celou Ukrajinu, se několik hodin precizně zjišťovalo. Ve hře byly dvě teorie, jak uvádí web Onet.pl. Polsko bezprostředně po incidentu uvedlo, že „raketa ruské výroby“ dopadla poblíž ukrajinských hranic. Neřeklo však, kdo vystřelil ani odkud bylo vystřeleno. Podle posledních informací by se mělo jednat o raketu ruské výroby, která však byla vypálena z Ukrajiny.

Americký prezident Joe Biden se k této variantě také přiklání. Prohlásil, že je nepravděpodobné, že by raketa byla odpálena z Ruska v závislosti na trajektorii, jak píše CNN. NATO oznámilo, že dnes svolá mimořádné zasedání.

Čeští politici ve svém živlu

Jak je vidět, zatímco zahraniční politici jednali s chladnou hlavou, čeští nešli pro tvrdé soudy daleko. Česká ministryně obrany Jana Černochová Deníku N bez jakýchkoli důkazů řekla, že považuje zprávy o původu rakety za prokázané. Ani ministr vnitra Vít Rakušan nepochyboval, že raketu vypálili právě Rusové. “Prezident Zelenskyj nabídl Rusku mírová jednání. Odpověď Kremlu? Masivní raketový útok, který vedle Ukrajiny dost možná zasáhl i Polsko. Ať už to bylo jakkoli - Rusko o mír nestojí. Chce válčit. Ničit. A vraždit. České republice nic podobného nejspíš nehrozí, zcela bezpečně se ovšem budeme moci cítit teprve tehdy, až se Rusko stáhne z Ukrajiny. Stojíme za Ukrajinou. Stojíme za Polskem,” napsal na Instagram Rakušan.

Rychlých soudů se nezdržel ani europoslanec Jiří Pospíšil. "Pojďme to pojmenovat přesně: 1. Ruské rakety zasáhly Polsko. 2. Polsko je členem NATO! 3. NATO musí reagovat. A to tvrdě a nekompromisně! Jedině tomu Putin rozumí," uvedl na Twitteru. Před chvíli vydal další prohlášení, kde stále stojí za svým názorem. "Nebýt Putina, žádná raketa by v Polsku nezabíjela. On za to nese plnou zodpovědnost. On je vrah. Nezávisle na tom, zda to byla ukrajinská obrana, nebo ruský útok, zda to byl od Rusů omyl, nebo provokace."

Jeden z mála, kdo se držel při zemi, byl kandidát na prezidenta generál Petr Pavel. Podle něj jde o vážnou eskalaci konfliktu. Nemyslí si ale, že by měla vypuknout válka mezi NATO a Ruskem.“Každopádně se ale ruská strana setká s velice silnou odezvou. Mezi spojenci v NATO uvidíme solidaritu, podporu a odhodlání Polsku pomoci a uslyšíme jasný vzkaz, že budeme stát za ním. Samozřejmě nelze očekávat, že se Rusko k útoku přihlásí. Ale my máme dostatek vlastních nástrojů, abychom dokázali bez pochybností určit, o jaký druh zbraně šlo a odkud byla odpálena. A potom je otázkou, jak budeme reagovat. Není na místě, abychom se zachovali stejně jako Rusové, protože čím bychom se pak od nich odlišovali? Kdyby Poláci odpálili řízenou střelu na ruskou vesnici s civilisty, tím bychom jen ukázali, že jsme stejní barbaři jako oni,” komentoval vypjatou situaci Pavel.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy