Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Victoria Velvet Survivor 2024 - aktuálně

Putinův proslov zmeškali Kadyrov i Prigožin: Nešlo o náhodu. Analytik vysvětlil jejich absenci

Spoj Kadyrova, Putina a Prigožina.
Zdroj: Profimedia.cz/koláž eXtra.cz
Předchozí Další
+ Další 2 fotografie
válka na ukrajině

Ramzan Kadyrov, Jevgenij Prigožin či Valerij Gerasimov. Ani jedna z předních postav ruské armády se neukázala na důležitém úterním proslovu prezidenta Vladimira Putina. Je to pouze formalita, nebo za tím stojí něco víc? Svůj pohled na věc vyjádřil exkluzivně pro eXtra.cz vojenský analytik Jiří Vojáček.

Na úterním projevu ruského prezidenta Vladimira Putina, který vysílala agentura Reuters, chyběly tři velmi důležité osobnosti Ruska. Konkrétně se jednalo o Ramzana Kadyrova, faktického vůdce Čečenska, Jevgenije Prigožina, zakladatele Wagnerovců, a Valerije Gerasimova, náčelníka generálního štábu ozbrojených sil Ruské federace.

Západní média začala okamžitě spekulovat, co stálo za absencí těchto tří Putinových blízkých spolupracovníků.

Důvod jejich absence

Teorie, která se objevovala nejčastěji, je, že tito tři páni, kteří už se jednou spolčili a chtěli získat pod svoji kontrolu ministerstvo obrany, chtěli vyjádřit svůj nesouhlas, nebo lépe protest proti současnému vedení války na Ukrajině. S tímto názorem však nesouhlasí vojenský analytik a publicista Jiří Vojáček.

"Já si myslím, že hlubší význam to (neúčast na projevu) má, ale ne takový, jak si všichni myslí. Spousta zahraničních novinářů spekulovala, že jsou za tím vnitřní spory nebo že je to nějaká nevyřčená kritika prezidenta Putina. To za tím určitě není, to by si nikdo z nich nedovolil. Kdyby tam chyběl jeden, tak bych si řekl, že to je určitě nějaká forma protestu, ale vzhledem k tomu, že tam chyběli tři velitelé těch nejdůležitějších vojsk na Ukrajině, tak je za tím ukázka toho, že oni tři tvrdě pracují," ​řekl Vojáček pro eXtra.cz.

Tím hlavním důvodem, proč tři pohlaváři nebyli na téměř dvouhodinovém proslovu Putina přítomni, je jakýsi apel na ruské občany. Chtějí tím ukázat, že oni tvrdě pracují a nehodlají nechat nic náhodě. "Oni se naopak snaží ukázat, že mají plné ruce práce, že se snaží porazit Ukrajinu. Dávají tím najevo, že se nemůžou teď sebrat a jet do Moskvy poslouchat projev a dělat rozhovory s novináři. Je to ukázka toho, že se snaží maximálně přispět k válečnému úsilí na Ukrajině," ​dodal analytik.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy