Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Putinův poradce volá po jaderných útocích na Evropu. Cílem je zlomit Západ

Vladimir Putin a jeho tvrdý režim.
Zdroj: profimedia
+ Další 3 fotografie
Jaderné zbraně

Sergej Karaganov, předseda Rady pro zahraniční a obrannou politiku, radí Vladimiru Putinovi opět vsadit na výhrůžnou jadernou kartu. Chce, aby Rusko varovalo své mimo zemi pobývající občany, ať utečou z míst, jež by se mohla potenciálně stát cíli jaderného útoku, informuje Daily Mail. Alexandr Lukašenko ve stejnou dobu oznamuje taktické jaderné zbraně na území Běloruska. Hlava NATO však ve výhrůžkách reálnou hrozbu nespatřuje.

Ruský ekonom, politolog a poradce Vladimira Putina žádá zintenzivnit rétoriku nukleární hrozby. Jedině tak lze podle Karaganova odstrašit Západ od další finanční a vojenské podpory Ukrajiny.

V případě, že taková eskalace nebude stačit, žádá následně přejít od slov k činům a provádět jaderné útoky po celé Evropě s cílem Západ zlomit. „Morálně je to strašlivá volba - použijeme božské zbraně. A to za cenu vážné duchovní ztráty. Pokud tak ovšem neučiníme, může zaniknout nejen Rusko, pravděpodobně skončí celá lidská civilizace,“ netroškaří Karaganov ve svém článku „Obtížné, avšak nutné rozhodnutí“, publikovaném na prokremelském webu Global Affairs.

Karaganov je přesvědčen, že Spojené státy by nedostály svému spojeneckému závazku v rámci NATO a Evropě by v obavách z jaderného útoku na svém vlastním území nepomohly. „Pouze pokud by byl v Bílém domě šílenec... se Amerika rozhodne podpořit útokem Evropu, riskovat odpověď a přijít, řekněme, o Boston, za dejme tomu Poznaň.“

Putinovy jaderné noty?

Tato slova přichází po nedávných výrocích Vladimira Putina, kdy opět hrozil eskalací války do třetí světové, píše Daily Mail. Dle ruského diktátora v takovém případě nebude vítězů, a to včetně Ameriky. „Spojené státy předstírají, že se nebojí eskalace konfliktu na Ukrajině, ale příčetní lidé tam to evidentně nechtějí dotáhnout k třetí světové válce,“ prohlásil Putin na úterním setkání s válečnými zpravodaji.

​Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg nicméně i přes zostřující se rétoriku Kremlu říká, že nejsou žádné signály, že by se Rusko připravovalo jaderné zbraně skutečně nasadit. Dle běloruského diktátora a Putinova spojence Alexandra Lukašenka Rusko již dodalo na území Běloruska přislíbené taktické jaderné zbraně, informuje BBC. Na dotaz, zdali může Lukašenko přítomnost těchto systémů potvrdit, se zasmál, jako by šlo o dobrý vtip, a glosoval: „Ne všechno. Postupně.“

Cichanovská kritizuje Západ

Nukleární zbraně v Bělorusku ovšem mají zůstat pod kontrolou Kremlu. Lukašenko tvrdí, že si jejich přítomnost vyžádal sám, aby se pojistil před vnější agresí. Stejnou záminku běloruský diktátor v minulosti používal i při potírání politické opozice. Taktické jaderné zbraně tak Rusko poprvé od pádu Sovětského svazu roku 1991 nasadí za svými hranicemi.

Skutečnost, že NATO razantněji nereaguje na přesun nukleárních zbraní do Běloruska, silně kritizuje Světlana Tichanovská, hlavní tvář běloruské opozice v exilu. Bývalá vyzyvatelka Lukašenka v boji o prezidentský úřad říká, že Bělorusko jaderné zbraně nechce a jejich přítomnost označuje za poslední krok ke zbavení národní suverenity.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy