Trendy
válka na Ukrajině EURO 2024 Karel Gott Shannen Doherty

Putinovy požadavky jsou absurdní a nebezpečné, varuje analytik. Šéf Kremlu podle něj mír nechce, má pro to důvody

Mírový plán Vladimira Putina by znamenal kapitulaci země, varuje analytik Pavel Havlíček. Co tím ruský vládce sleduje
Zdroj: Se souhlasem Asociace pro mezinárodní otázky/Profimedia.cz/Koláž eXtra.cz
Předchozí Další
+ Dalších 5 fotografií
válka na ukrajině

Ruský prezident Vladimir Putin v reakci na mírovou konferenci ve Švýcarsku představil vlastní požadavky, které by podle něj měla Ukrajina splnit, aby zastavil boje. Mezi ně patří například zrušení sankcí proti Rusku nebo stažení všech orgánů Ukrajiny z území celého Donbasu. "Byla by to nevyřčená kapitulace. Ti, kdo by to podepsali, by nad sebou podepsali ortel. Vzdávat se teritoria je politická sebevražda a i v mezinárodním kontextu by se vzdali suverenity svého vlastního státu a dali by tím najevo, že je to Putin, kdo určuje hranice v Evropě," komentuje to pro eXtra.cz analytik Pavel Havlíček.

V návaznosti na mírovou konferenci o Ukrajině ve Švýcarsku představil ruský prezident Vladimir Putin vlastní "mírový plán". Mimo jiné požaduje, aby Západ zrušil všechny sankce proti Rusku, aby se Ukrajina vzdala plánů na členství v NATO, nebo aby se kompletně stáhla z Doněcké, Luhanské, Chersonské a Záporožské oblasti.

Přijetí Putinových podmínek by znamenalo kapitulaci

"On chtěl zareagovat na tu diskuzi ve Švýcarsku. Jednak to na mě působí ultimativně, ale hlavně ty podmínky jsou naprosto katastrofická situace a znamenalo by to kapitulaci Ukrajiny před Putinem a vzdání se obranyschopnosti a samostatnosti. Je to až drzé. On tím chtěl vzbudit dojem, že debata o tom míru je pro něj důležitá a on je mírotvorce," komentuje pro eXtra.cz Putinův plán analytik Pavel Havlíček z Asociace pro mezinárodní otázky.

Putinovi ale podle něj o příměří nejde. "Já si myslím, že nemá zájem o dohodu. Dobře to ukazuje nabubřelost těch požadavků i to, že během summitu pokračoval v úderech proti civilnímu obyvatelstvu i infrastruktuře. On je teď na koni a chce využívat tlaku na Ukrajinu, násobit požadavky, ale o dohodu ve skutečnosti zájem nemá. Je v pozici, kdy je pro něj výhodné vyčkávat, nemít žádnou dohodu a počkat, jak se vyvinou volby v USA nebo ve Francii," pokračuje analytik.

Podle něj by přistoupení na Putinovy požadavky byla nevyřčená kapitulace. "Ti, kdo by to podepsali, by nad sebou podepsali ortel. Vzdávat se teritoria je politická sebevražda a i v mezinárodním kontextu by se vzdali suverenity svého vlastního státu a dali by tím najevo, že je to Putin, kdo určuje hranice v Evropě," dodává Havlíček.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy