Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Putinův muž Jevgenij Prigožin: Od zlodějíčka a restauratéra k hlavní postavě ruské invaze

Šéf wagnerovců Jevgenij Prigožin.
Zdroj: profimedia
+ Další 3 fotografie
Putinův muž

Jevgenij Prigožin oslavil šedesáté druhé narozeniny. Ještě před začátkem invaze na Ukrajinu, kterou Vladimir Putin oznámil v únoru 2022 ve státní televizi, jeho jméno znal z běžných lidí málokdo, teď je, díky působení jeho firmy na zabíjení na Ukrajině, jedním z nejznámějších Rusů. Přečtěte si, jak Prigožin vlastně do ruské politiky přišel a jak se z něj postupně stal jeden z nejvlivnějších lidí v Ruské federaci. Jak už to na východě bývá, nic by nešlo tak hladce bez přátelství s tamní elitou.

Jeho příběh trochu připomíná příběh napraveného grázla a zlodějíčka - až na to, že Jevgenij Viktorovič Prigožin se nikdy nenapravil a zřejmě ani nenapraví. Problémy se zákonem a kázní měl totiž už od mladého věku. Narodil se v roce 1961 v tehdejším Leningradu, dnešním Petrohradě. Jeho otec podle informací uvedených ve Wikipedii zemřel velmi brzo a Prigožinovi tak zřejmě chyběl někdo, kdo by nad ním držel pevnou ruku.

Nadějný sportovec

Na střední škole se vcelku úspěšně věnoval běhu na lyžích, kdy jej trénoval jeho nevlastní otec. Sportu se ale Prigožin po dokončení studia věnovat přestal. Místo toho ale začal „kariéru“ zločince. Jak v rozsudku odhalil portál Meduza, on a jeho dva kumpáni byli odsouzeni za loupežné přepadení, kdy měl škrtit ženu a okrást ji o peněženku, zlaté náušnice, a dokonce i boty. Byl to první jeho trestný čin, ale rozhodně ne poslední.

Začal jako kriminálník

Celkem strávil Prigožin ve vězení 9 let a když se z něj naposledy dostal v roce 1990, rozhodl se podnikat v občerstvení. Začalo to několika stánky s rychlým občerstvením, pokračovalo to večerkami a stále luxusnějšími restauracemi. V jeho restauraci Nový Ostrov se zřejmě zalíbilo i prezidentu Vladimiru Putinovi. Večeřel tam s významnými státníky a oba muže od té doby pojí přátelství.

Prigožin měl tak dokořán otevřené dveře k lukrativním státním zakázkám a díky vyhraným tendrům na dodávky masa na ruská ministerstva pro jeho firmu Concord Catering se mu začalo mezi lidmi říkat Putinův řezník. To ale Prigožinovi nestačilo a v roce 2004 se pustil do úplně jiného byznysu.

Od restaurací k wagnerovcům

Založil Wagnerovu skupinu. Jde o PMC - v angličtině zkratka pro soukromou bezpečnostní firmu, která ale ze všeho nejvíce připomíná malou armádu. Ruská vláda ji využívá tam, kde je třeba odvést špinavou práci a samotný Putinův režim si s konfliktem nechce nebo nemůže špinit ruce. Svou nejznámější skladbu ale wagnerovci začali hrát až s konfliktem na Ukrajině, který byl rozpoután ke konci února roku 2022. Tehdy Putin promluvil k národu ve státní televizi, o čem napsal mimo jiné web The New York Times.

Prigožin se veřejně přihlásil k jejich vedení a jejich úspěchů využil ke kritice vedení Ruské armády. Terčem jeho nevybíravé kritiky se stali hlavně ministr obrany Sergej Šojgu a šéf armády Gerasimov. Obvinil je například z toho, že jeho mužům dodávají minimum nábojů.

Co tím Prigožin může sledovat? Analytik Pavel Havlíček to pro eXtra.cz označil za snahu získat pozornost právě Vladimira Putina. „Ze strany Prigožina se jedná o podobnou manipulativní hru, ale mocenského charakteru, která souvisí s cestami posílení jeho vlastního postavení v soutěži o Putinovu pozornost ve srovnání s pravidelnou ruskou armádou,“ řekl Havlíček. Jak účinné to ale bude v současné situaci? Na vývoj těchto událostí si budeme muset počkat.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy